Czym są geosyntetyki?
Geosyntetyki to rodzaj materiałów wytwarzanych z wysoko spolimeryzowanych włókien syntetycznych jak polietylen, polipropylen, czy poliester. Wykorzystuje się je w celu wzmocnienia, separacji, filtracji, uszczelniania i ochrony różnych konstrukcji budowlanych oraz infrastruktury. Możemy je spotkać w podbudowach dróg i parkingów, wykorzystywane są też jako bariery w podłożu składowisk odpadów i zbiorników wodnych, wzmocnienia kanałów oraz niezbędne elementy w zaporach wodnych i nasypach. Znajdują one swoje zastosowanie nawet w rolnictwie.
Rodzaje geosyntetyków
Geosyntetyki dzielą się nie kilka grup produktów, klasyfikowane są one jako:
- geowłókniny (geotekstylia),
- geosiatki,
- geotkaniny,
- geomembrany,
- geokompozyty,
- systemy komórkowe,
- pokrycia przeciwerozyjne.
Geowłókniny (geotekstylia)
Geowłókniny, czyli płaskie geosyntetyki wykonane z włókien polipropylenowych lub poliestrowych, występują w różnych odmianach, takich jak filtracyjne, separacyjno-filtracyjne, dwuwarstwowe, ochronne oraz drogowe. Ich zastosowanie jest wszechstronne – od zwiększania wydajności i żywotności systemów drenażowych, przez skracanie czasu konsolidacji i stabilizacji podłoża gruntowego, aż po ochronę podłoża przed erozją i uszczelnienie nawierzchni drogowych. Geowłóknina to materiał wykorzystywany także w inżynierii, chroni i wzmacnia grunt, zwiększając przy tym wydajność konstrukcji.
Geosiatki
Geosiatki to płaskie geosyntetyki o układzie pasm tworzących oczka, które umożliwiają współpracę siatki z gruboziarnistym kruszywem kamiennym, dzięki czemu tworzą wytrzymałą strukturę. Wyprodukowane z różnych materiałów, takich jak polipropylen, polietylen, poliester, włókno szklane, bazaltowe lub węglowe, występują w formach przeplatanych włókien/pasm, zgrzewanych na węzłach lub jako jednorodny ruszt. Geosiatki są wielofunkcyjne, służą m.in. do wzmacniania podłoża gruntowego, zwiększania stabilności skarp, czy wzmacniania nawierzchni bitumicznych.
Geotkaniny
Są to płaskie geosyntetyki wykonane z włókien polipropylenowych lub poliestrowych, których uporządkowana struktura („wątek-osnowa”) nadawana jest na krosnach tkackich. Wykorzystuje się je w różnych konstrukcjach, gdzie grunt wymaga wzmocnienia. Dzięki nim możliwe jest skrócenie czasu konsolidacji i stabilizacji podłoża gruntowego, wzmocnienie podłoża oraz minimalizacja konieczności wymiany gruntu, co czyni je niezwykle funkcjonalnym narzędziem w inżynierii.
Geomembrany
To innowacyjne syntetyczne powłoki o niskiej przepuszczalności wykonane z różnych polimerów. Idealne nadają się do tworzenia hydroizolacyjnych i gazoszczelnych przesłon w środowisku gruntowym. W zależności od modelu ich powierzchnie mogą być gładkie, jedno- lub dwustronnie bieżnikowane, wytłaczane bądź zbrojone.
Geokompozyty
Geokompozyty to zaawansowane geosyntetyki, skonstruowane w celu spełnienia specyficznych wymagań i osiągnięcia maksymalnej efektywności. W zależności od funkcji mogą łączyć w sobie różne materiały, takie jak geosiatki, geomaty, geotkaniny lub geomembrany z geowłókninami.
Systemy komórkowe
To innowacyjne geosyntetyki o przestrzennej strukturze, które zazwyczaj wykonane są z HDPE – polietylenu odpornego na działanie promieni UV. W większości przypadków systemy występują w postaci paneli modułowych lub elastycznych geokrat. Te wszechstronne rozwiązania zapewniają wzmocnienie i stabilizację skarp, rowów, poboczy dróg, a także trawiastych parkingów oraz podjazdów.
Pokrycia przeciwerozyjne
Pokrycia przeciwerozyjne to zaawansowane geosyntetyki o przestrzennej strukturze wykonane z HDPE. Na rynku można je znaleźć w postaci mat przestrzennych z syntetycznych włókien lub w postaci geokrat. Pokrycia w postaci mat przydają się do wzmacniania skarp rowów, poboczy dróg czy nawierzchni drogowych. Z kolei pokrycia w postaci geokrat stabilizują i wzmacniają grunty oraz nawierzchnie drogowe.
Geosyntetyki od AG GEOSYNTHETICS
Zainteresowały Cię wyżej wymienione geosyntetyki i zastanawiasz się, gdzie możesz je zamówić? Firmą, która dostarczy Ci te rozwiązania jest AG Geosynthetics.
Flagowym produktem AG Geosynthetics jest geowłóknina, ale marka dystrybuuje też geosiatki, geotkaniny, georuszty, geomembrany, geokompozyty czy geomaty przestrzenne. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę producenta.