Przejdź do treści

Wystawa Bury-Lachendro / Rzeźba-Malarstwo

Kultura, 06 marca 2021 18:59

CKiW w Andrychowie zaprasza na wystawę rzeźb autorstwa Zbyszka Burego oraz malarstwa Anety Lachendro. Ekspozycję można oglądać do 28 marca 2021 r. w WDK w Inwałdzie (w godzinach otwarcia placówki).

„Kiedy chwila, będąca niekiedy malutkim ułamkiem czasu wywiera na mnie wpływ i wywołuje emocje… zaczynam malować. Uwalniam myśl interpretacyjną, dzięki której zaczynam postrzegać otaczającą mnie rzeczywistość przez pryzmat mojej wyobraźni, snując wizualną opowieść za pomocą symboli i barw…”.

Aneta Lachendro

(ur. 7 lutego 1978 r. w Wadowicach) w 2005 r. ukończyła dyplom na Wydziale malarstwa Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w pracowni malarskiej profesora Lecha Kołodziejczyka. Czynnie malująca i tworząca. Od ponad dwudziestu lat związana andrychowską kulturą, jako instruktor i reżyser teatralny oraz plastyk. Na swoim koncie ma czternaście autorskich spektakli. Artystka, pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

O swoim malarstwie mówi, iż jest ono tworem interpretacyjnym, pełnym symboli, znaków, barw i historii… patrzy, widzi, czuje, interpretuje… tworzy. Malowanie jest dla niej chwilą magiczną, podczas której czuje się jak alchemik mieszający różne pierwiastki po to, aby zaczarować siebie. Po to, aby poczuć sens bytu i odsunąć, czy też zapomnieć o lęku przed całkowitą pustką.

Zrealizowała wiele wystaw autorskich oraz wzięła udział w wystawach zbiorowych, m.in. w: Andrychowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Krakowie, Zatorze, Cieszynie, Inwałdzie, Brzeźnicy, Targanicach i Suchej Beskidzkiej. Jako kurator odpowiedzialna była za zorganizowanie kilkunastu wystaw indywidualnych i grupowych, m.in.:

– „KRAJOBRAZY I… INNE” wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza, znakomitego kompozytora muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórcy monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianisty | 2014 Andrychów

– Wystawa plakatów profesora Leszka Mądzika, założyciela SCENY PLASTYCZNEJ Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesora KUL oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu | 2015 Andrychów

– „LALA… MÓJ AKTOR” z archiwum Teatru | Lale, figury, maski, cienie i inne przedmioty Adama Walnego – wystawa fotografii przypadkowej dokumentacji spektakli z dwudziestu lat pracy Walny Teatr; Adam Walny – aktor i założyciel Walny Teatr | 2015 Andrychów

– „RELIKWIARZE” i „RELIKWIARZE-SELFIE” wystawa prac Zbigniewa Bajka – profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie | 2016 Andrychów

ZBIGNIEW BURY

(ur. w 1966 r. w Wadowicach). Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 1996 r. wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 r. bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 r., w Isny (Niemcy), jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art. – Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany. Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 r. tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 r. artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.
Na przełomie 2020 i 2021 r. rozpoczął nowy projekt – drewniane ptaszki.

www.bury-art.podbeskidzie.pl
www.alexjohanson.blogspot.com

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Ważna informacja! W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do naszej placówki pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content