Przejdź do treści

Dwoje dzieci pod opieką nietrzeźwego ojca

Informacje, 30 października 2023 10:24

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu prowadzą postępowanie wobec 37-letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu miał pod opieką dwoje małoletnich dzieci.

W sobotę (28.10.2023) tuż po godzinie 23 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej do której doszło w jednym z oświęcimskich mieszkań. Pod wskazany adres niezwłocznie pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu mundurowi zastali dwóch nietrzeźwych mężczyzn oraz dwóch małych chłopców w wieku 5 i 9 lat. Podczas czynności funkcjonariusze ustalili, że są to synowie 37-letniego mieszkańca Oświęcimia, który sprawował nad nimi czasową opiekę.

Badanie stanu trzeźwości ojca małoletnich wykazało 3,1 promila alkoholu. Dzieci trafiły pod opiekę rodziny. Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia niebezpieczeństwo dzieci nad którymi miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Stan w jakim mężczyzna sprawował opiekę może świadczyć o jego uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku podejrzenia, że dziecko, senior lub osoba z niepełnosprawnością, doznaje krzywdy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Są to przede wszystkim pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy, kuratorzy sądowi oraz dzielnicowi.

W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content