Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Dwa miliony dla Andrychowa

Informacje, 26 czerwca 2020 16:35

Tyle otrzymała Gmina Andrychów z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS). Również inne gminy dostały wsparcie inwestycyjne, najwięcej Wadowice, bo ponad 6,3 mln zł.

Dziś – w piątek, 26 czerwca – na Rynku w Wadowicach pieniądze te zostały przekazane przedstawicielom samorządów powiatu wadowickiego. W imieniu Andrychowa, czek przyjął Mirosław Wasztyl, pierwszy zastępca Burmistrza Andrychowa. W tym samym czasie burmistrz Tomasz Żak odbierał w Krakowie promesę na wóz strażacki dla Targanic.

W sumie z FIS trafiło do powiatu wadowickiego ponad 24 mln zł. Wysokość przyznanych kwot zależała od  planów inwestycyjnych – tak brzmi uzasadnienie oficjalne. Dla porównania inne powiatowe, sąsiedzkie miasta dostały: Oświęcim – 3,6 mln zł, Sucha Beskidzka – 3,1 mln zł, Chrzanów – 3,7 mln zł. Nieoficjalnie mówi się też, że pieniądze te w ramach „Tarczy dla Samorządów” mają zrekompensować gminom straty, jakie poniosły ostatnio we wpływach z podatków, co wynikało nie tylko z pandemii, ale też obniżek stawek podatkowych, jakie rząd PiS zrobił z końcem ubiegłego roku. Tylko w marcu i kwietniu Andrychów stracił 2,5 mln zł. Teraz ta dotacja na wsparcie inwestycji ma częściowo wynagrodzić samorządom te straty.

Nie bez znaczenia był też termin rozdawania tych kwot – na dwa dni przed wyborami, co zresztą nie kryli różni mówcy z Prawa i Sprawiedliwości, otwarcie dziękując kandydatowi swej partii, choć z FIS nie ma on nic wspólnego.

A jak wyglądał rozdział tych pieniędzy w całym powiecie wadowickim? Oto lista ułożona alfabetycznie:

Andrychów – 2,04 mln

Brzeźnica – 1,4 mln

Kalwaria Zebrzydowska – 922 tys.

Lanckorona – 734 tys.

Mucharz – 500 tys.

Spytkowice – 1,1 mln

Stryszów – 1,47 mln

Tomice – 500 tys.

Wadowice – 6,3 mln

Wieprz 797 tys.

A dodatkowo powiat wadowicki – 8,1 mln.  

mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content