Przejdź do treści
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021

Dużo leków szkodzi

Informacje, 23 października 2020 10:01

Trwa kampania „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania zbyt dużej ilości leków.

Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wynika, że 1/3 Polaków po 65 roku życia spożywa przynajmniej 5 lekarstw każdego dnia. Przyjmowanie takiej ilości medykamentów, nazywane polipragmazją, prowadzi do poważnych powikłań oraz niepożądanych interakcji. – Seniorzy często stosują lekarstwa w nadmiernych ilościach oraz bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Takie zachowanie naraża ich zdrowie, a nawet życia – czytamy na stronie internetowej NFZ.

Pięć zasad – jak bezpiecznie przyjmować leki
Ogranicz ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków:
1. Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
2. Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
3. Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
4. Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
5. Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.

Oprac. jd

Podziel się
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Skip to content