Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Duchowa uczta w roczyńskim kościele

Informacje, 16 października 2021 21:43

W kościele w Roczynach odbył się w sobotę (16 października), wieczorem koncert, który z pewnością był największym tegorocznym wydarzeniem artystycznym i duchowym w naszej gminie. Został zorganizowany z okazji 43. rocznicy wyboru papieża Polaka - Jana Pawła II i pierwszej rocznicy ustanowienia tego świętego patronem Małopolski.

Koncert składał się z dwóch części. Najpierw na organach zagrał Marek Pawełek. Instrument, przypomnijmy, trafił do roczyńskiej parafii z zaprzyjaźnionego miasta Landgraaf. Kilkuosobowa delegacja z tej miejscowości w Niderlandach (d. Holandia) na czele z burmistrzem przybyła na koncert. W jej skład wchodził Rob Silvertand, były wiceburmistrz, który zaproponował przejęcie organów przez kościół w Roczynach, także inicjator w 2007 roku partnerstwa Andrychowa i Landgraafu.

Część drugą imprezy stanowiła prezentacja monumentalnego dzieła pt. „Radość Miłosierdzia” skomponowanego przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Kompozytor był obecny na koncercie. Wyjątkowe widowisko stworzyli: Ingrida Gápová – sopran, Andrzej Lampert – tenor, Michał Sławecki – kontratenor, Orkiestra Symfoniczna PASSIONART, Chór GÓRECKI CHAMBER CHOIR (przygotowanie chóru – Janusz Wierzgacz). Całość pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

Koncertu wysłuchali m.in. poseł Marek Polak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, wicestarosta Beata Smolec, burmistrz Tomasz Żak, który wraz z proboszczem roczyńskiej parafii ks. Ryszardem Matuszkiem objęli patronat nad muzycznym przedsięwzięciem. Był też wiceburmistrz Wojciech Polak oraz radni powiatowi i gminni. Ponieważ miejsca w kościele nie było zbyt dużo (muzycy zajęli znaczną część wnętrza), to przygotowano też na zewnątrz ławki i telebim, na którym można było obejrzeć koncert. Na przedsięwzięcie pozyskano środki finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dołożyło się też Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content