Przejdź do treści

Drugie życie drzew

Informacje, 27 maja 2023 20:30

W piątkowe popołudnie (26 maja) uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy artysty z Roczyn, Zbyszka Burego, który, jak sam o sobie mówi nie czuje się rzeźbiarzem, on po prostu rzeźbi... Sale wystawowe Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej wypełniły drewniane rzeźby "Z cyklu beskidzkie...".

Zbigniew Micherdziński – kurator wystawy, ceni sobie stały kontakt z artystą. – Zbyszek Bury jest osobą niezawodną, odpowiedzialną. Jest również niezwykle aktywnym artystą, który wystawia w Polsce i poza jej granicami, a przy tym wszystkim jest człowiekiem niezwykle skromnym.

Na wernisażu obecni byli zarówno mieszkańcy Bielska-Białej i okolic, przyjaciele, artyści, właściciele galerii sztuki z okolic oraz osoby mocno zaangażowane w działania kulturalne na Podbeskidziu. Warto dodać, iż obecna wystawa jest trzecią indywidualną ekspozycją, którą organizuje ROK w Bielsku-Białej. 10 lat temu mieliśmy okazję uczestniczyć w wystawie prac, które Zbyszek tworzy pod pseudonimem Alex Johanson.

Agata Smalcerz – dyrektor BWA w Bielsku-Białej dodała, iż obecny czas wiosenno-letni w Bielsku jest niezwykle bogaty w wystawy rzeźb w drewnie. 2 czerwca otwarte zostaną dwie kolejne wystawy rzeźb w Galerii Bielskiej BWA.

Sam artysta w kilku niezwykle treściwych słowach zdradził, iż drewno, które wykorzystuje do rzeźb nie jest przypadkowe. – Rzeźbię tylko w materiale z mojej okolicy, który znam, o którym posiadam informacje, skąd pochodzi, jaka wiąże się z nim historia. Wszystkie moje prace są pamięcią tych drzew, które z różnych przyczyn zostały ścięte. Staram się przedłużać życie tym drzewom, zachować o nich pamięć… myślę, że jest to bardzo ważne, to jest sensem mojego rzeźbienia. Zapytany o formy, jakie tworzy odpowiedział, iż jego zdaniem najważniejsza jest oszczędność w formie. – Rzeźbię piłą, co prawda samo narzędzie ma pewne ograniczenia. Ja zrezygnowałem z dłut na rzecz piły – wolę jej warkot, niż stukanie jak dzięcioł.

Zapytaliśmy osoby obecne na otwarciu wystawy, jakie mają wrażenia po obejrzeniu prac:

– Wystawa prezentuje wnętrze artysty. Pełne wrażliwości…

– To jest cały Zbyszek, w tych pracach. Niektóre rzeźby są niepokojące np. Diabły i Śmierć cyklu Kolędnicy Beskidzcy. Inne natomiast bardzo przyjazne – delikatne ptaszki trącane przez przechodzących, wchodzą w interakcję z odbiorcą. Moim zdaniem jest to bardzo inspirująca wystawa mówiła przyjaciółka artysty.

Ekspozycja prezentowana jest w Galerii Sztuki ROK w Bielsku-Białej do 30 czerwca. Serdecznie polecamy tę wystawę Państwa uwadze.

p Fot. Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content