Przejdź do treści

Dotacje dla gminnych jednostek OSP

Informacje, 25 lipca 2016 09:13

​Andrychów został jednym z beneficjentów tegorocznej edycji konkursu „Bezpieczna Małopolska”. Gminne ochotnicze straże pożarne znów mogą liczyć na dofinansowanie zakupu sprzętu.

Podziel się

W zeszłym tygodniu350 tys. złotych trafiło do 15 gmin z powiatów olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i chrzanowskiego – wszystko w ramach konkursów „Małopolskie Remizy 2016” oraz „Bezpieczna Małopolska 2016”.

Andrychów jest jedną z siedmiu gmin, jaka otrzymała dofinansowanie z projektu „Bezpieczna Małopolska”. Obok naszej, dofinansowanie otrzymały gminy: Bolesław, Klucze, Olkusz, Wolbrom, Chełmek, Kęty. Ogólna wartość dofinansowania to niemal 100 tys. zł. Pozwoli to na zakup m.in. 3 systemów selektywnego wybierania, defibrylatora, pompy szlamowej, 2 pilarek ratowniczych, deski ortopedycznej, 2 wentylatorów oddymiających czy odzieży ochronnej do działań bojowych. W ramach tego konkursu dofinansowane zostaną też szkolenia z pierwszej pomocy czy specjalne szkolenie dla psów ratowniczych.

W tym roku pieniądze trafią do jednostek OSP z Zagórnika i Rzyk na zakup aparatów powietrznych.

W ramach konkursu „Bezpieczna Małopolska” gminy mogą starać się o środki na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom OSP, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jednostkom OSP Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych (Grup Ratownictwa Specjalistycznego), które do realizacji zadań wykorzystują psy poszukiwawczo–ratownicze. W tym roku konkurs ogłoszony został po raz drugi. W ramach I edycji pomoc finansową – ponad 450 tys. zł – otrzymało w sumie 49 gmin. Pozwoliło to na doposażenie w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz umundurowanie 111 jednostek OSP z całej Małopolski. W obecnej edycji zarząd województwa zdecydował o udzieleniu pomocy finansowej – prawie 800 tys. zł – 149 jednostkom OSP, w tym trzem Grupom Poszukiwawczo-Ratowniczym pracującym z psami poszukiwawczymi. Łącznie wsparcie obejmie OSP z 56 małopolskich gmin.

źródło: UMWM

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content