Przejdź do treści

Domowy agresor z zarzutem znęcania, nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazem zbliżania się oraz policyjnym dozorem

Informacje, 29 sierpnia 2022 11:19

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu doprowadzili do przerwania przemocy, którą wobec swojej żony stosował 44 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w środę (24.08.2022). Tuż po godzinie 21 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wszczął nietrzeźwy 44–letni mieszkaniec Oświęcimia. Z informacji wynikało również, że w rodzinie od dłuższego czasu może dochodzić do przestępstwa znęcania. Pod wskazany adres natychmiast udał się jeden z patroli. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego agresora. Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych. Aby pokrzywdzona 41–latka otrzymała dodatkowe wsparcie specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, policjanci sporządzili Niebieską Kartę.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali oni dowody świadczące o tym że 44–latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.

Na tej podstawie zostały mu przedstawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W piątek (26.08.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Po opuszczeniu Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił mieszkanie. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content