Przejdź do treści

Dobre wieści dla pacjentów

Informacje, 09 listopada 2023 11:51

Z początkiem listopada, jak deklaruje Ministerstwo Zdrowia, pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, dotknięci nadczynnością tarczycy, cierpiący na przewlekłą chorobę nerek mogą liczyć na większą dostępność do świadczeń. Zwiększył się też zakres uprawnień lekarzy podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Poniżej najistotniejszy fragment komunikatu Ministerstwa Zdrowia

Opieka koordynowana

Więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.

Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do:

  • kompleksowej porady,
  • badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu),
  • konsultacji specjalistycznych,
  • porad edukacyjnych,
  • konsultacji dietetycznych.

Nowe uprawnienia dla lekarzy POZ

Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie  mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.

Oprac. jd

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content