Przejdź do treści

Do Biblioteki po młodość

Kultura, 19 kwietnia 2016 13:13

Czytelniku, czy chcesz zatrzymać czas? Jeśli tak, to możemy Ci w tym pomóc zapraszając na spotkania w przyjaznej atmosferze oraz kameralnym gronie. Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie w Czytelni zawiązał się w lutym 2015 r. Klubik Seniora „Zawsze Młodzi”.

Podziel się

W cyklicznych spotkaniach odbywających się dwa razy w miesiącu biorą udział osoby z różnych środowisk, mające różne wykształcenie, pasje i zainteresowania. Bibliotekarki prowadzące klubik wykorzystują zarówno swoje pomysły na wspólne spędzenie wolnego czasu, jak i korzystają z projektów Fundacji Orange skierowanych do osób 50+.

Bardzo cenne okazały się cykle wirtualnych spotkań w ramach projektów: Akcja e-motywacja oraz Spotkania z Pasjami. Ich bohaterami były osoby znane i lubiane, a przy tym bardzo aktywne pomimo swojego wieku. I tak np. Emilia Krakowska mówiła o mocy współpracy, Helena Norowicz opowiadała o radościach codzienności, a znana antropolog Ewa Nowicka- Rusek radziła, jak ograniczyć ograniczenia.

Jak dalece spotkania te cieszyły się zainteresowaniem niech świadczą zacytowane poniżej wypowiedzi niektórych  uczestników i tak np.. Pani Krysia wypełniając ankietę napisała:
„Wspaniałe spotkanie, zapisałam wiele cennych sentencji wartych do wykorzystania w życiu. Jestem  bardzo wdzięczna paniom z biblioteki za zorganizowanie takich spotkań, za wspaniałą atmosferę towarzyszącą tym spotkaniom”.

Inna wypowiedź to refleksje Pani Basi:
„Odskocznia od codzienności oraz możliwość spotkania się z grupą osób dotąd nieznanych. Więcej takich akcji, podziękowania dla Pań z Biblioteki”.

Mając świadomość wagi bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, prowadzące Klubik starają się zapraszać ciekawych ludzi, którzy  z pasją umieją opowiadać o swoich zainteresowaniach. Prelegentami są zarówno członkowie naszego Klubiku jak i zaproszeni goście, którzy korzystają w czasie swoich wystąpień z nowych technologii. Tematami poruszanymi podczas spotkań były m.in.: uroki Beskidu Małego, właściwości lecznicze ziół, historia Andrychowa oraz związki Jana Pawła II z andrychowszczyzną. Uatrakcyjnieniem spotkań z seniorami  było wzięcie udziału w ubieraniu  Zamkowej Choinki Pokoleniowej oraz wspólny wyjazd do Muzeum Papieskiego w Wadowicach.

Bibliotekarkom prowadzącym Klubik zależało również na integracji młodych ludzi z seniorami. Doskonałą okazją do realizacji tego zamierzenia był Dzień Babci i Dziadka podczas którego miały miejsce występy artystyczne zarówno babć jak i wnucząt. Mamy nadzieję, że nasze działania skierowane do osób starszych przyczyniają się choć w minimalnym stopniu do przeciwstawienia ich wykluczeniu społecznemu. Szczegółowe informacje n.t. terminów spotkań oraz ich tematyki można uzyskać w Czytelni MBP. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach osób wcześniej urodzonych, bo jak stwierdziła nestorka sceny teatralnej i filmowej Danuta Szaflarska „Wiek niekoniecznie ma coś wspólnego z człowiekiem”.

Osoby do kontaktu:
• Jadwiga Pocełujko i Bogumiła Kołodenna
• Tel. 33-875-25-52
• e-mail: czytelnia.biblioteka@andrychow.eu

Podziel się
Skip to content