Przejdź do treści

Dlaczego nie będzie dyżurów lekarskich

Informacje, 18 września 2017 13:02

Od października tego roku w Andrychowie mają zostać zlikwidowane nocne i świąteczne dyżury lekarskie. Mieszkańcy wciąż pytają: dlaczego w Kętach i Kalwarii Zebrzydowskiej takie dyżury jednak pozostaną?

Podziel się

Przypomnijmy, że do tej pory taką opiekę sprawowała w Andrychowie Przychodnia „Przy Basenie”, ale NFZ wypowiedział jej umowę. Jak powiedział nam dr. Ryszard Paprocki z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przy Basenie” – co cytujemy w ostatnich „Nowinach” – to wynik zmian systemowych w funkcjonowaniu służby zdrowia. Teraz w całym kraju tego rodzaju opiekę przejmą szpitale powiatowe. 
Jest to część reform ministra Konstantego Radziwiłła, który już od zeszłego roku zmienia system opieki zdrowotnej w całym kraju, tworząc Narodową Służbę Zdrowia, a likwidacja całodobowej opieki zdrowotnej w przychodniach to tylko część tych zmian.
Równocześnie pojawiły się informacje, że w niektórych gminach takie dyżury ocaleją, więc andrychowianie pytają: dlaczego tam będą, a tu nie?
– Różnica jest podstawowa – powiedział nam burmistrz Tomasz Żak, którego o to zapytaliśmy – w Kalwarii czy Kętach jest publiczna służba zdrowia, np. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej. W Andrychowie choć są trzy przychodnie, to wszystkie są niepubliczne, czyli nie są zarządzane przez Gminę. Mimo to – dodaje burmistrz – pytałem szefów tych przychodni o to, czy jest możliwość złożenia w NFZ i uzyskania kontraktów na takie dyżury? Okazało się, że nie ma takiej możliwości. Coraz trudniej jest znaleźć lekarzy gotowych podjąć taką pracę, ostatnio w przychodni „Przy Basenie” pracowali nawet lekarze z Krakowa.
Sami lekarze podają też inne argumenty przeciwko nocnym dyżurom, np. taki, że 95 proc. przypadków, jakie trafiają się w czasie takich dyżurów, to gorączka, kaszel, katar… Z tym wszystkim i tak następnego dnia chorzy idą do lekarza rodzinnego. A poważne przypadki i tak, również obecnie kierowane są do szpitala w Wadowicach, bo szpitale dysponują lepszym sprzętem diagnostycznym i są w stanie natychmiast udzielić skutecznej pomocy. 
mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content