Przejdź do treści

Debata o bezpieczeństwie: Policyjne statystyki a doświadczenia mieszkańców

Informacje, 28 listopada 2022 15:21

W Klubie Integracji Społecznej przy ulicy Krakowskiej odbyła się dziś (28 listopada) debata „Zakłócenie ładu i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego w centrum miasta Andrychowa – rejon ul. Rynek”. Spotkanie zorganizował Komisariat Policji w Andrychowie.

Podobna dyskusja odbyła się przed rokiem. Ta obecna miała być porównaniem i analizą, tego co stało się od tamtego czasu. Konfrontowano statystyki policji oraz straży miejskiej z doświadczeniami i odczuciami mieszkańców tej części miasta. Z danych prezentowanych przez aspiranta sztabowego Rafała Tlałkę wynika, że stróże prawa podejmowali w ostatnich dwunastu miesiącach mniej interwencji na Rynku i w jego okolicy niż rok wcześniej (spadek z 518 do 346). Niemniej jednak wykryto tu większą liczbę przypadków osób spożywających alkohol. Zatrzymano też więcej osób poszukiwanych przez organy ścigania. Komentujący te dane komendant komisariatu mł. asp. Sławomir Urbanowski podkreślał, że są inne rejony miasta jak np. Osiedle czy pas wzdłuż ulicy Krakowskiej, gdzie policja podejmuje więcej interwencji i jest mniej bezpiecznie. Zaprezentowano też Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i jak z niej skorzystać. Mówiono o programie „Dzielnicowy bliżej nas”, a ponadto pokazano aplikację „Nasza komenda”, która m.in. umożliwia wyszukanie dzielnicowego niezależnie w jakim miejscu Polski się znajdujemy. Statystyki straży miejskiej przedstawił jej komendant Krzysztof Tokarz. Również i on wspomniał, iż najwięcej interwencji podejmowanych jest nie w centrum Andrychowa a na Osiedlu.

Biorący udział w debacie mieszkańcy Rynku jednak uznali, że ich bezpieczeństwo wcale się nie poprawia. Mówiono o nocnych, głośnych libacjach na plantach, a nawet przykościelnym parkingu (tym od strony Rynku), o nasiadówkach młodzieży, wandalizmie. Hałasy, zwłaszcza latem są nie do wytrzymania i nie pozwalają usnąć. – Błagamy o pomoc, jesteśmy wykończeni – mówiła jedna z uczestniczek. Od policji domagano się szybszych interwencji, większej liczby patroli i aby stróże prawa nie tylko grozili palcem zakłócających ciszę nocną, ale legitymowali. Panowało też niezadowolenie ze sposobu przyjmowania zgłoszeń przez dyżurnych komisariatu. Zdaniem wypowiadających się lepiej jest korzystać z telefonu alarmowy. Uwag było więcej. Komendant Sławomir Urbanowski przekonywał, że policja chce działać coraz lepiej i będzie się poprawiać, choć nie stanie się to z dnia na dzień. A poprawie służą m.in. takie debaty.

Plonem spotkania jest kilka ustaleń. Komendant zadeklarował, że będzie pozytywnie opiniował Radzie Miejskiej inicjatywę grupy mieszkańców Rynku, aby handel alkoholem odbywał się do 23.00. Podobną zapowiedź dała przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Marta Kajzer. Na pewno z dużymi nadziejami przyjęto informację zastępcy naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach kom. Marka Skoczylasa zapowiadającego, że postara się skierować większą liczbę policjantów z Wadowic do Andrychowa i będzie wnioskował do Komendy Wojewódzkiej w Krakowie o wysyłanie stamtąd grupy funkcjonariuszy patrolowych. Obiecał także szkolenia doskonalące pracę dyżurnych. Mieszkańcy, policjanci, strażnicy miejscy umówili się na kolejne spotkanie mniej więcej za pół roku.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje radiowe / Posłuchaj więcej

Skip to content