Przejdź do treści

Dawny Andrychów na płótnach Kazimierza Jończego

Kultura, 19 września 2021 11:01

W piątek, 17 września br. w Muzeum Historyczno – Etnograficznym mieszczącym się przy ul. Podgórskiej w Andrychowie pani Iwona Jaros, córka zmarłego przed trzema laty Edwarda Wincentego Szlagora, założyciela placówki, otworzyła Wystawę twórczości artystycznej Kazimierza Jończego.

W zabytkowych wnętrzach artysta zaprezentował prace, w których oddał klimat dawnego Andrychowa. W pejzażu naszego miasta i okolic trudno szukać: młyna Kusiów, pawilonu ogrodowego hrabiów Bobrowskich, kamiennych murów… Dziś obecne są tylko na płótnach.

Cieszę się, że mogę pokazać swoje obrazy w tak bliskim mi miejscu – przyznał Kazimierz Jończy. – Przede wszystkim przypomina mi ono czasy dzieciństwa, bo tu nieopodal, w Zagórniku, chodziłem w czasie wojny do szkoły. Wszystko, co spotkało mnie, co widziałem idąc codziennie piechotą z Andrychowa do Zagórnika, trwale wpisało się w moją pamięć, bo były to wyjątkowo tragiczne, wojenne obrazy. Drugim powodem, że miejsce to jest mi bliskie była przyjaźń z Edwardem.

Gospodyni podkreśliła współudział pana Kazimierza w tworzeniu Muzeum, którego początki sięgają 2000 roku. – Dlatego, tak bardzo cieszy Jego obecność tutaj – powiedziała.  

Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z historią Muzeum, zwiedzić odnowione pomieszczenia, obejrzeć zbiory. Warto dodać, że Muzeum tworzą cztery sekcje:

1. Życie i praca mieszkańców Podbeskidzia na przełomie wieków XIX i XX

2. Maszyny i urządzenia rolnicze

3. Martyrologia Żydów andrychowskich

4. Archiwum.

Muzeum oraz wystawę prac Kazimierza Jończego można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (e-mail: ziemiaństwo@poczta.onet.pl)

JJ

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content