Podobne myślenie jest dużym błędem i może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji w przyszłości. Specjaliści dowodzą bowiem, że pojawiająca się na mleczakach próchnica przenosi się na zęby stałe, powodując, że te szybko zaczynają się psuć. Kiedy zatem należy zacząć dbać o ząbki najmłodszych i jak należy je leczyć?
Musimy mieć świadomość, że popularne „mleczaki” to ząbki słabe i kruche, a przez to też bardzo podatne na próchnicę. Zaniedbanie ich może więc błyskawicznie powodować wszelakie kłopoty zdrowotne, na skutek których zęby mleczne mogą naszym szkrabom wypaść zbyt wcześnie. Zastanawiacie się pewnie, co w tym złego. Otóż za wczesna utrata mleczaków bardzo często wiąże się z nieprawidłowym rozwojem szczęki i żuchwy. Powstałe w ten sposób wady zgryzu trzeba w przyszłości leczyć ortodontycznie bądź chirurgicznie.
W jaki sposób powinno się dbać o zęby mleczne?
Widać jak na dłoni, że konsekwencje zaniedbania mleczaków mogą być naprawdę poważne. Jak ich uniknąć? To proste – trzeba po prostu możliwie najszybciej interesować się tym, co dzieje się w buzi naszego szkraba, i wraz z pojawieniem się pierwszego mleczaka zaprowadzić malucha do dentysty. Specjalista przeanalizuje sposób formowania się ząbków naszego dziecka i nakreśli nam, rodzicom, jak powinniśmy pomagać maluchom o nie dbać. Należy pamiętać, że od tej pory wizyty z dzieckiem u stomatologa powinny się odbywać regularnie co 3-6 miesięcy, aby lekarz mógł stale kontrolować sposób formowania się ząbków i odpowiednio szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Zanim pojawią się pierwsze ząbki, wizyty u stomatologa nie są konieczne. Dopóki matka karmi dziecko piersią, nie musimy też oczyszczać dziąseł maluchów – mleko matki nie posiada bowiem substancji mogących wywoływać próchnicę czy podrażnienia dziąseł. Jeśli natomiast szkrab jest już w takim wieku, że żywi się zupkami, owocami, i tak dalej, warto pielęgnować jego dziąsła przy pomocy nawiniętego na palec, umoczonego w rumianku gazika. Dla dziecka powyżej 3 roku życia możemy już zakupić szczoteczkę soniczną. Przykład tego typu szczoteczki znajdziemy na stronie https://smilesonic.com/pl/sklep/
Jak powinno wyglądać szczotkowanie zębów mlecznych?
W momencie pojawienia się pierwszego ząbka, dziecko powinno zacząć regularnie szczotkować swoje ząbki. Oczywiście, nie może ono wykonywać tej czynności samodzielnie – w początkowej fazie to rodzice powinni myć zęby dziecku. Należy to robić powoli i ostrożnie, nakładając na włosie szczoteczki ilość pasty o równowartości ziarnka grochu.
Ząbków najmłodszych nie trzeba myć tak długo, jak uzębienia osób dorosłych – jako że dzieci mają zazwyczaj w buzi zaledwie kilka małych zębów, higieny nie musimy przeprowadzać przez pełne dwie minuty, tylko aż do momentu, w którym uznamy, że odpowiednio doczyściliśmy wszystkie newralgiczne obszary. Codzienne szczotkowanie nasz szkrab powinien traktować jak dobrą zabawę, warto zrobić wszystko, by tę czynność mu maksymalnie uprzyjemnić, uatrakcyjnić – obecnie na rynku jest mnóstwo chociażby dziecięcych szczoteczek elektrycznych, które nie dość, że posiadają kolorowe, przedstawiające ulubionych bajkowych bohaterów rękojeści, to jeszcze często odgrywają w trakcie mycia miłe dla ucha melodyjki. Takie elementy dodatkowo zachęcają do szczotkowania i sprawiają, że budzi ono pozytywne skojarzenia.
Leczenie mleczaków
Jeśli będziemy dbali o to, by zęby mleczne naszych pociech były regularnie szczotkowane oraz kontrolowane przez dentystę, prawdopodobnie nie będzie trzeba ich leczyć. W przypadku jednak, gdy na ząbkach najmłodszych wykształci się próchnica, konieczne już będzie założenie małemu pacjentowi specjalnej plomby. Oczywiście, plombowanie nigdy nie jest czynnością specjalnie przyjemną i maluchy zwyczajnie się go boją, jednak doświadczeni stomatolodzy doskonale wiedzą, co robić, by odwrócić uwagę najmłodszych od bólu.
Lekarze, aby uprzyjemnić najmłodszym czas spędzony w gabinecie, często pozwalają samodzielnie wybrać maluchom kolor fosforyzującej plomby, która zostanie im założona, w zamian za dobre sprawowanie obiecują też drobne prezenty w postaci kolorowych naklejek czy broszek. Za ich sprawą, nasze pociechy znacznie lepiej znoszą leczenie i chętniej zgadzają się na borowanie i wykonywanie przez stomatologa innych koniecznych czynności.
Warto podkreślić, że nawet w przypadku, gdy zęby mleczne malucha są w zaawansowanym stopniu zniszczone przez próchnicę, doświadczony stomatolog nie będzie ich usuwał. W takim przypadku przeprowadza się lapisowanie zębów bądź impregnowanie ich solami srebra. Wprawdzie po obu zabiegach leczone ząbki stają się czarne aż do wypadnięcia i pojawienia się zębów stałych, jednak rozwój próchnicy zostaje skutecznie powstrzymany, co na tym etapie jest najistotniejsze.
Zabiegi profilaktyczne – fluoryzacja i lakowanie
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się na ząbkach mlecznych próchnicy, podczas wizyty w gabinecie stomatolog może zaproponować wykonanie dziecku zabiegu fluoryzacji. U najmłodszych jest on szczególnie przydatny, ponieważ dodatkowo wzmacnia kruche szkliwo zębów mlecznych i tym samym zapewnia wzmożoną ochronę przed próchnicą. Co warte podkreślenia, fluoryzacja trwa tylko kilka minut i jest zupełnie bezbolesna – polega na nałożeniu na zęby przez dentystę specjalnego żelu bądź pianki z wysoką zawartością aktywnego fluoru.
Inna popularna metoda profilaktyczna, która pomaga chronić ząbki mleczne najmłodszych, to lakowanie. Zabieg ten służy zapobieganiu próchnicy poprzez uszczelnianie znajdujących się na zębach trzonowych i przedtrzonowych bruzd. Do uszczelniania służą dentyście specjalne laki szczelinowe, stąd nazwa zabiegu. Podobnie jak fluoryzacja, jest on całkowicie bezbolesny i trwa krótko, więc nie powinien być dla naszych pociech nieprzyjemny.