Przejdź do treści

Czy będzie palenie śmieciami?

Informacje, 15 września 2022 11:45

Portal Samorządowy opublikował na swojej stronie tak zaczynający się artykuł: Nawet 50 proc. mniej odpadów wielkogabarytowych niż jesienią 2021 r., doniesienia o kradzieży odpadów do recyklingu spod sklepów(…), a nawet typowe szabrownictwo śmieciowe - wiele wskazuje na to, że niektórzy obawiając się nadchodzącego sezonu grzewczego robią zapasy z materiałów, które absolutnie nie powinny służyć jako paliwo do ogrzewania domów.

Do naszej redakcji także docierają pytania czytelników i słuchaczy, którzy zauważają, że niektóre śmieci znikają przed zbiórką. Czy i w Andrychowie niektórzy z nas szykują się już do palenia śmieciami?

Zapytaliśmy o to w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, czy zauważono taką tendencje i tutaj też znikają śmieci?

Bogdan Sroczyński, kierownik Wydziału Usług Komunalnych powiedział, że już od kilku lat pracownicy zauważają, że część odpadów wielkogabarytowych jest podbierana przez osoby trzecie. Ale do tej pory nie było to związane z obecną sytuacją i brakami węgla. Teraz, jeszcze przed sezonem – jak mówi kierownik – nie zauważono takiego zjawiska.

Musimy poczekać, aż zacznie się sezon grzewczy, a potem gdy się zakończy, trzeba dokonać podsumowania. Wtedy będziemy mieli pełny obraz – mówi Bogdan Sroczyński.

W ZGK zaznaczają, że zakład i jego pracownicy są odpowiedzialni za odbiór śmieci od mieszkańców, ale nie mają uprawnień do kontrolowania kogokolwiek. To należy do Straży Miejskiej i inspektorów ochrony środowiska. Wszyscy zdają sobie sprawę, że stoimy przed dramatycznie trudnym sezonem zimowym. Jak sobie z nim poradzimy, okażę się przy pierwszych chłodach. Poczujemy to własnymi nosami.

n

Podziel się
Skip to content