Przejdź do treści

Czwartkowe lekcje astronomii

Informacje, 09 marca 2022 07:58

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne Bolęcina, działające przy ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie, zaprasza mieszkańców gminy Andrychów do aktywnego udziału w zajęciach, które odbywać się będą w czwartki. Zawsze wtedy, gdy będzie dobra pogoda odbywać się będą Czwartkowe Wieczory Obserwacyjne.

W każdy czwartek po wiadomościach Radia Andrychów dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie Zbigniew Grabowski będzie na antenie w kilka minut informował o prognozowanych na wieczór warunkach i przedstawiał ciekawostki astronomiczne.

Mówi Zbigniew Grabowski, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie:

Kontakt w sprawie zajęć: 606 232 646

Sporo informacji o działalności obserwatorium znajduje się na facebooku – Szkolne Obserwatorium Astronomiczne Bolęcina.

Oto ciekawy post:

Skala wielkości we Wszechświecie

Zastanawialiście się kiedyś jakie są odległości we Wszechświecie i jak astronomowie są w stanie sobie je wyobrazić? Odpowiedź jest prosta: trzeba użyć odpowiedniej skali Tydzień temu na lekcji astronomii w klasach 6 i 7 przeliczaliśmy te wielkości. Do naszych obliczeń użyliśmy skali 1:100000000 i tak w tej skali:

Słońce miałoby średnicę 14 metrów

Ziemia 13 cm

Księżyc 3,5 cm

Odległość Ziemia – Słońce 1,5 km

Odległość Ziemia – Księżyc 3,8 m

Odległość Słońce – Jowisz 7,4 km

Odległość Słońce – Pluton 59 km

Co to oznacza?

Gdybyśmy zbudowali model Układu Słonecznego w tej skali w Bolęcinie to:

Na sali gimnastycznej byłaby 14 metrowa kula jako Słońce, Ziemia byłaby 13 centymetrową kulką w Rzykach, dookoła której krąży 3,5 cm Księżyc w odległości 3,8 metra. Jowisz byłby w Inwałdzie a Pluton na obrzeżach Krakowa a to tylko nasz Układ Słoneczny. W tej skali najbliższa po Słońcu gwiazda – Proxima Centauri byłaby na Księżycu.

rf. Fot ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie

Podziel się
Skip to content