Przejdź do treści

Ćwierć wieku Kuchni św. Brata Alberta w Andrychowie

Informacje, 26 września 2023 13:57

Dziś 26 września odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia powstania Kuchni świętego Brata Alberta w Andrychowie. Najpierw odprawiono uroczyste nabożeństwo w kościele św. Macieja.

Podczas mszy przypomniano historię placówki – jubilatki. Kuchnia powstała 12 września 1998 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza – Tadeusza Woźniaka, księdza prałata Franciszka Skupnia, proboszcza parafii Św. Macieja, kierownictwa Ośrodka Pomocy Społecznej, którym kierowała Małgorzata Gądor wraz z Marią Starowicz (główną księgową), a także stojącego na czele grupy wspierających (sponsorów) – Mariana Gałosza. Poza zmarłym prałatem wszyscy oni pojawili się na jubileuszowych obchodach.

Kuchnia z siedzibą przy ul. 1 Maja prowadzona jest przez Prowincję Krakowską Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Obecnie kieruje nią siostra Daniela Olszewska. Wydawanych jest tutaj 150 porcji posiłków, które trafiają do potrzebujących, głównie bezdomnych. Całość jest realizowana jako zadanie własne Gminy Andrychów. Bardzo zaangażowany w przedsięwzięcie jest OPS. Pozyskano też do współpracy m.in. Małopolski Urząd Wojewódzki, Bank Żywności i okoliczne piekarnie, także parafia w Gierałtowicach. Kuchnia przekazuje nie tylko żywność, ale również na przykład odzież czy wyprawki do szpitali. Kazanie proboszcza parafii św. Macieja ks. prałata Stanisława Czernika nawiązywało do pomocy bliźniemu oraz postaci św. Brata Alberta.

Część druga uroczystości odbyła się na rozjaśnionym słońcem parkingu przykościelnym. Listy gratulacyjny od burmistrza odczytała dyrektor jego gabinetu Agnieszka Gierszewska. Podobne pismo, tyle że od władz powiatowych przekazała wicestarosta Beata Smolec, która jeszcze jako pracownik andrychowskiego OPS też brała udział we współtworzeniu Kuchni. Było również wiele gratulacji i kwiatów czy nawet drobnych prezencików od różnych instytucji. Potem zgromadzeni obejrzeli opowieść teatralną „Kocham Cię” w wykonaniu Grupy Sami Dzielni & Przyjaciele z gminy Wieprz. Przygotowano też posiłek i napoje. Można było obejrzeć także wystawę dzieł podopiecznych Gminnego Środowiskowego Domu Samopomocy z siedzibą w Wieprzu, do którego dojeżdża też kilka osób z gminy andrychowskiej.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content