Przejdź do treści

Coraz więcej aut

Informacje, 28 lutego 2018 09:03

Niewiele już brakuje, aby w powiecie wadowickim zrównały się liczby mieszkańców (156 tys.) i liczby pojazdów (131 tys.).

Podziel się

Jak podaje portal wadowice24.pl, na początku tego roku zarejestrowano o pięć tysięcy więcej aut niż rok temu. Przytaczane tutaj liczby pochodzą z danych, jakie zgromadziło starostwo powiatowe. W połowie lutego wydział komunikacji starostwa  opublikował informację, że po drogach jeździ już 131 751 pojazdów z rejestracją powiatu wadowickiego KWA. I to z tych informacji wynika, że aut, motocykli i innych pojazdów jest o pięć tysięcy więcej niż w analogicznym czasie zeszłego roku.
Równocześnie wiadomo, że w tej liczbie jest coraz więcej nowych aut, więc zmienia się tendencja, która dominowała w poprzednich latach, kiedy Polacy najczęściej kupowali auta używane. Tendencja ta utrzymuje się już od 34 miesięcy, a rok do roku kupno nowych aut wzrosło o 21,7 proc. To najlepszy styczeń w XXI wieku – odnotowuje   IBRM Samar – Instytut Badań Rynku Samochodowego, który cytuje portal wadowice24 pl. Samar z kolei powołuje się na dane CEPiK,  którym operują starostwa powiatowe rejestrujące pojazdy, a więc są to dane z pierwszej ręki. Rośnie przede wszystkim sprzedaż aut osobowych oraz dostawczych w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Był to najlepszy styczeń w XXI wieku, pod względem sprzedaży.
Na koniec dodajmy jeszcze taką liczbę: w 1989 roku po drogach Polski jeździło zaledwie 327 tysięcy samochodów, a dziś jest ich ponad… 20 milionów. Już trzy lata temu przekroczyliśmy średnią unijną – 428 samochodów na 1000 mieszkańców, bo w naszym kraju ten współczynnik wyniósł w 2015 r. ponad 600 aut na 1000 mieszkańców. 
n

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content