Przejdź do treści

Coraz bliżej strefy

Informacje, 15 stycznia 2016 10:24

​Kolejny krok w stronę utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Andrychowie. W grudniu poseł Marek Polak (PiS) złożył interpelację w sprawie przewidywanego terminu zakończenia procedury rejestracyjnej dla utworzenia strefy, wchodzącej w skład Krakowskiego Parku Technologicznego.

Podziel się

Interpelacja posła była następstwem spotkania, do jakiego doszło pod koniec roku w Urzędzie Miejskim w Andrychowie (o wydarzeniu informowaliśmy jako pierwsi na antenie Twojego Radia Andrychów). Poseł spotkał się wtedy z burmistrzem Tomaszem Żakiem i rozmawiali o przyszłości strefy.

– Zwrócili się do mnie przedstawiciele władz samorządowych zainteresowani rozwojem Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Andrychowie, wchodzącej w skład Krakowskiego Parku Technologicznego. Przypomnieli oni, iż najpóźniej w październiku miał upływać przewidywany termin zakończenia w Ministerstwie Gospodarki procedury rejestracyjnej dla specjalnej strefy ekonomicznej w Andrychowie. Tymczasem zbliża się koniec 2015 r. a wciąż brak jest konkretnego terminu rejestracji strefy, co zniechęca potencjalnych inwestorów oczekujących na jak najszybsze rozpoczęcie działalności – pisał Marek Polek do Ministra Rozwoju i pytał o przyczyny niedotrzymania terminu i o to, na jakim etapie znajduje się obecnie procedura rejestracyjna. 

Poseł Marek Polak właśnie otrzymał odpowiedź z ministerstwa, która ukazała się na sejmowej stronie. Zmiana granic strefy krakowskiej powinna wejść w życie w pierwszy dniach marca 2016 roku – dowiadujemy się od podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosława Domagalskiego. Zaś szacowany termin objęcia strefą krakowską nowych gruntów (w tym także gruntów w Andrychowie) zmieniał się wraz z wprowadzanymi w trakcie prac nad projektem modyfikacjami.

– Włączenie nowego obszaru do strefy wymaga dogłębnej analizy dokumentów, zarówno pod kątem zgodności z przepisami o SSE, jak i celowości nadania gruntowi statusu specjalnej strefy ekonomicznej. Bardzo duży zakres omawianej zmiany granic był przyczyną długotrwałych prac nad wnioskiem, podczas których ujawniła się konieczność wprowadzania szeregu korekt i uzupełnień, co automatycznie wydłużało proces. Obecnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych, które zakończą się 30 grudnia br. Przewidujemy, że przejście następnych etapów procedury legislacyjnej, tj. rozpatrzenie przez Komitet Rady Ministrów, zwolnienie z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą i rozpatrzenie przez Radę Ministrów może zająć ok. 1 miesiąca – czytamy w odpowiedzi.

Temat Strefy Ekonomicznej jest priorytetowy dla władz Andrychowa. Warto przypomnieć, że pod koniec maja 2015 roku Tomasz Żak spotkał się z pierwszymi przedsiębiorcami, którzy chcą inwestować w Andrychowie. Burmistrz zapowiedział też, że w urzędzie powstanie specjalny Referat Obsługi Inwestora.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content