Przejdź do treści

Coraz bliżej porozumienia w sprawie MZK

Informacje, 31 sierpnia 2016 14:30

​Sprawy MZK ciąg dalszy. W środę 31 sierpnia odbyło się walne zebranie w Międzygminnym Zakładzie Komunikacyjnym w Kętach. – Mieszkańcy nie mają się czego obawiać – podkreślają zgodnie włodarze Andrychowa, Kęt i Porąbki – gmin, które mają swoje udziały w spółce.

Podziel się

Warto przypomnieć, że w czerwcu podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, radni zdecydowali o wypowiedzeniu porozumienia w sprawie organizacji transportu publicznego przez MZK. Gmina chce organizować transport publiczny we własnym zakresie, a wcześniej radni upoważnili burmistrza do podjęcia kroków, aby Andrychów wyszedł ze spółki. Od tamtej pory trwają negocjacje dotyczące warunków wyjścia ze spółki jednego ze wspólników i rozmowy na temat przyszłości zakładu.

– Jest między nami różnica zdań, ale budowanie wokół tej sprawy ideologii sporu jest niezasadne – mówi burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. – To spotkanie pokazało, że jesteśmy coraz bliżej kompromisu. Teraz musimy doprecyzować szczegółowe zapisy porozumienia, które pozwoli zorganizować transport na terenie wszystkich gmin w roku 2017. Głęboko wierzę w to, że porozumienie, które wejdzie w życie w roku 2018, będzie zadawalało wszystkie strony. 

Uczestnicy spotkania podkreślają także to, że udało się uzyskać jednoznaczny kompromis w sprawie przewozów międzygminnych, a więc dotyczący autobusów, które kursują w obrębie więcej niż jednej gminy (linia nr 2 Andrychów – Roczyny – Czaniec – Kęty, lub linia nr 10: Andrychów – Bulowice – Kęty). Te linie będą utrzymywane. I mieszkańcy będą mieli zapewniony transport.

Informację o zachowaniu międzygminnych kursów potwierdza burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, a jednocześnie przypomina plany gminy na organizację wewnętrznego transportu publicznego. – Staramy się obecnie o dotację na zakup środków transportu oraz na stworzenie nowego systemu komunikacyjnego w obrębie gminy Andrychów. W to wchodzą oczywiście inwestycje związane z infrastrukturą drogową i przystankową – mówi Tomasz Żak. Szczegóły planu mają być znane wkrótce, ale, jak zaznaczają władze Andrychowa, nowy system transportu publicznego ma być sprawniejszy, bezpieczniejszy i tańszy. – Wszystko przeprowadzanej z myślą o pasażerach – dodaje zastępca burmistrza Mirosław Wasztyl. 

W nieco innej sytuacji jest gmina Porąbka, bo ona korzysta z usług dwóch przewoźników: MZK Kęty i bielskiego PKS-u. – Wiadomo, że każdy dąży do tego, by zoptymalizować pod kątem ekonomicznym transport publiczny. Wedle dzisiejszych ustaleń, zmiany w spółce nie odbiją się na korzystających z autobusów pasażerach  – mówi Czesław Bułka, wójt gminy Porąbka. 

Jesteśmy więc coraz bliżej ostatecznego porozumienia między udziałowcami spółki. – Jest czas na wdrożenie nowego systemu transportu publicznego. Jestem przekonany, że osiągniemy konsensus w sprawie MZK, uwzględniający interesy spółki. Cały czas trwają konsultacje z naszymi partnerami – mówi z-ca burmistrza Andrychowa Mirosław Wasztyl.

(red)

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content