Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Co wybuchało na linii kolejowej?

Informacje, 10 sierpnia 2020 09:54

Zaalarmowali nas mieszkańcy Inwałdu, którzy zaniepokoili się eksplozjami w pobliżu linii kolejowej 117. – W domach blisko torów wszystko zadrżało, jakby było małe trzęsienie ziemi – mówią mieszkańcy. Zapytaliśmy w PKP PLK, co tam się działo?

O sprawie poinformował nas także radny z Inwałdu Zbigniew Rzadek. Mówił, że wiele osób obawiało się o bezpieczeństwo i nie wiedzieli, czy coś im grozi. Okazało się, że wszystko jest pod kontrolą, a wybuchy to usuwanie starych słupów trakcyjnych. Prace wykonują fachowcy, pirotechnicy ze specjalistycznej firmy i nikomu nic nie mogło się stać.

W imieniu PLK odpowiedzi udzieliła nam rzeczniczka Polskich Linii Kolejowych Dorota Szalacha. Poniżej przytaczamy to pismo w całości:

Informuję, że lipcu br. rozpoczęły się prace w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na linii  kolejowej nr 117, na odcinku Wadowice – Andrychów. Wykonawca przystąpił najpierw do demontażu starych elementów trasy, by przygotować nowe. Trwa min. rozbiórka torów, obiektów inżynieryjnych i sieci trakcyjnej. Wyburzane są fundamenty, tzw. metodą minerską, powszechnie obowiązującą i zalecaną przy tego typu robotach. Metoda jest bezpieczna i nie stwarza zagrożenia dla otoczenia.  Dla zwiększenia bezpieczeństwa, posterunki ochronne ustawione są w promieniu ok. 20 m od wyburzanego obiektu. Dodatkowo, fundamenty przykrywane są odpowiednimi elastycznymi gumowymi matami w celu zabezpieczenia przed ewentualnym rozrzutem odłamków obiektu. Prace nie zagłuszają ciszy nocnej i prowadzone są w godzinach od 7 do 19. Trasa kolejowa Wadowice – Andrychów jest teraz teren budowy, zamkniętym dla osób postronnych. Pracuje ciężki sprzęt, prowadzone są min. głębokie wykopy. Realizację  robót wyburzeniowych zaplanowano do końca września 2020 r. Wyburzenia wykonuje profesjonalna firma podwykonawcza na zlecenie Spółki Skanska S.A. – wykonawcy inwestycji na trasie kolejowej Wadowice – Andrychów.

Efektem inwestycji PLK na l. nr 117 będą sprawniejsze i dostępniejsze podróże pociągiem z Krakowa do Bielska Białej. Mieszkańcy Wadowic zyskają lepszą dostępność do kolei dzięki nowemu przystankowi w rejonie osiedla Podhalanin. Do potrzeb podróżnych przygotowana będzie stacja Andrychów i przystanki w Choczni, Choczni Górnej oraz w Inwałdzie. Odnowione perony zapewnią pasażerom lepszy dostęp do pociągów. Prace na 40 przejazdach zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

Możliwości jednotorowej trasy zwiększy również budowa mijanki w Barwałdzie Średnim. Dwa tory o długości użytkowej 400 m pozwolą na mijanie się pociągów. Dzięki temu składy przejadą płynnie, zwiększy się przepustowość trasy. Przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi. Na mijance znajdą się dwa perony jednokrawędziowe, które zbliżą mieszkańców do kolei. Budowa mijanki w Barwałdzie Średnim rozpocznie się w przyszłym roku.

Dorota Szalacha 

Zespół Prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

mn Fot. Marek Nycz

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content