Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Co nowego w Archiwum Gminy Andrychów?

Kultura, 09 marca 2020 08:10

Rozpoczęte z początkiem roku w gminie Andrychów etnograficzne badania terenowe potrwają do końca listopada 2020 r. Przeprowadzają je mgr Regina Pazdur i mgr Daria Rusin, które spotkają się osobiście z seniorami i seniorkami a także tymi spośród Państwa, którzy są w posiadaniu interesujących materiałów archiwalnych i jednocześnie wyrażają chęć upublicznienia ich. O badaniach i Archiwum opowiadamy także na zebraniach wiejskich w sołectwach gminy, które tradycyjnie odbywają się w pierwszym kwartale roku.

W ostatnim czasie skontaktowali się z nami spadkobiercy, pochodzącego z Rzyk, Mieczysława Kozłowskiego (1923-1947) pseudonim „Błysk”, „Bunt”, „Żbik”, dowódcy oddziału niepodległościowego NZW/APwK „Błysk”. I to właśnie dzięki nim zbiory Archiwum poszerzą się o unikatowe materiały archiwalne dotyczące tego żołnierza wyklętego. Jak czytamy na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej (krakow.ipn.gov.pl)
(…) Oddział „Błysk” działał w zachodniej części powiatu wadowickiego, a także w powiatach bialskim, żywieckim i chrzanowskim. Osłabiał struktury komunistycznej władzy, rozbijając posterunki MO w Wieprzu, Babicach, Wilamowicach i Kętach oraz dokonując akcji wymierzonych w członków PPR i współpracowników bezpieki. Środki na utrzymanie oddziału i żywność zdobywano podczas rekwizycji, dokonywanych w państwowych spółdzielniach, urzędach i fabrykach. Partyzanci prowadzili również akcję propagandową, kolportując ulotki, wzywające do oporu przeciwko komunistom i informujące o antypolskim charakterze „ludowej” władzy.

Mieczysław Kozłowski

Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania osobnego artykuły (we współpracy z Arturem Obozą) w całości poświęconego Mieczysławowi Kozłowskiemu. Mamy nadzieję, że ukaże się on w kwietniowym wydaniu Nowin Andrychowskich.

W ramach prac Archiwum dokonaliśmy rejestracji audio repertuaru dwóch zespołów śpiewaczych: Koła Gospodyń Wiejskich z Sułkowic-Łęgu oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Roczyn. Niebawem, po pracach związanych z postprodukcją utwory zamieszczone zostaną na stronie internetowej AGA (aga.edu.pl), na której wciąż przybywa nowych zdigitalizowanych materiałów archiwalnych. W tym miesiącu szczególnie dziękujemy darczyńcy panu Andrzejowi Janusowi a drogim czytelnikom polecamy uwadze jego interesującą kolekcję pocztówek związanych z Andrychowem.

Szanowni Państwo – archiwum AGA z założenia tworzymy wspólnie – każdy kto chce może podzielić się swoimi archiwaliami i pokazać je innym. Jeśli mają Państwo stare (co najmniej z lat 70-80. XX wieku), ciekawe, oryginalne fotografie dokumentujące dawne życie w gminie Andrychów prosimy o kontakt z nami. Osoby działające na rzecz Archiwum zeskanują archiwalia na profesjonalnym sprzęcie opracują i następnie zwrócą. Do Archiwum, celem wykonania ich kopii cyfrowych, można przekazać oprócz fotografii również wszelkiego rodzaju dokumenty (pamiętniki, świadectwa szkolne, dyplomy, legitymacje, stare listy, pocztówki, telegramy, itp.), można także umówić się na nagranie wspomnień…


Przypominamy, że dwuletni projekt pod nazwą „Archiwum Gminy Andrychów” (podajemy skróconą nazwę projektu) realizowany jest dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, pozyskanej przez Fundację „Memo”.

W razie pytań zapraszamy serdecznie do kontaktu z koordynatorką projektu Reginą Pazdur, tel.: 531 245 785, [email protected]

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content