Wybór formy działalności
Jeśli chodzi o możliwe formy działalności, to w Polsce planuje bardzo szeroki wybór. Najprostszym wariantem jest zdecydowanie jednoosobowa działalność gospodarcza, idealna dla osób rozpoczynających przygodę z własnym biznesem. Formalności zarówno przy jej zakładaniu, jak i funkcjonowaniu, są mało skomplikowane, a koszty prowadzenia firmy – stosunkowo niewielkie.
Uwaga – nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje także możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jest to możliwe, jeśli miesięczne przychody z działalności nie są wyższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Warunkiem jest brak wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika w okresie ostatnich pięciu lat.
Mogą nam się przydać darmowe wzory dokumentów do pobrania. Dzięki nim otrzymamy przydatne szablony, z których będziemy mogli skorzystać w wielu różnych sytuacjach.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą nie musi spełniać żadnych szczególnych warunków, poza byciem pełnoletnim.
Samo założenie firmy jest wyjątkowo proste, zwłaszcza jeśli przyszły przedsiębiorca decyduje się na rejestrację działalności gospodarczej przez Internet. Przyszli biznesmeni, którzy rozważają założenie działalności na terenie województwa małopolskiego, muszą wiedzieć, że dokumenty mogą złożyć w każdym urzędzie gminy, bez względu na miejsce zamieszkania – pozwala na to scentralizowana ewidencja.
Większość formalności związanych z założeniem własnej firmy dopełnia się przy pomocy formularza CEIDG-1. Informacje w nim zamieszczone służą nie tylko rejestracji firmy, ale także:
- złożeniu wniosku o wpis do rejestru REGON,
- zgłoszeniu identyfikacyjnymu do urzędu skarbowego,
- oświadczeniu o wyborze formy opodatkowania,
- zgłoszeniu płatnika do ZUS-u.
Przyszłych przedsiębiorców interesują zapewne także drobne kwestie, takie jak choćby obowiązek posiadania pieczątki firmowej. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie https://aleo.com/pl/blog/czy-pieczatka-firmowa-jest-obowiazkowa.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – statystyki
Trudna sytuacja gospodarcza wpłynęła na to, że mikroprzedsiębiorcy masowo zamykają jednoosobowe działalności gospodarcze. Często decydują się na przejście na etat lub emeryturę, a to ze względu na to, że prowadzenie firmy w obecnych czasach jest wyjątkowo trudne. Dowiedz się więcej o firmach na Aleo.
Szokujące wzrosty cen paliw i energii, galopująca inflacja, wcześniejsza pandemia – kumulacja tych zjawisk sprawdziła, że zwłaszcza najmniejsze jednoosobowe działalności gospodarcze znalazły się w wyjątkowo kiepskiej sytuacji. W roku 2022 zamknęło się nawet o 30% więcej firm niż przed rokiem. Co szósty mikroprzedsiębiorca zdecydował się na zawieszenie działalności gospodarczej. Eksperci zgodnie twierdzą, że najbliższe miesiące będą dla właścicieli mikrobiznesu czasem ogromnej próby, a to ze względu na rosnące koszty zatrudnienia, niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej oraz wciąż zmieniające się przepisy prawa.