Przejdź do treści
Reklama
baner-reklamowy-Leroy-Merlin-oferty-pracy
Reklama

Co czytają dzieci? Ranking najchętniej wypożyczanych książek z biblioteki w Andrychowie

Kultura, 02 kwietnia 2021 10:15

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i przypada w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, autora jednego z najsłynniejszych cyklów baśni, które pokochały dzieci na całym świecie.

co czytaja dzieci-baner-biblioteki

Celem wydarzenia jest popularyzowanie literatury dziecięcej, a także podkreślanie jej ogromnego znaczenia w życiu małych czytelników.

Z okazji tego wyjątkowego święta pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie postanowili sprawdzić, które książki cieszą się największą popularnością wśród odwiedzających nas dzieci. Niejednokrotnie mówi się, że właśnie ta grupa czytelników jest najbardziej wymagająca i trudno nie zgodzić się z tą opinią – dzieci doskonale wiedzą co im się podoba, a co nie, a w swoich opiniach są często bardzo kategoryczne. Czy oznacza to, że dzieci nie chcą czytać? Wręcz przeciwnie! Dowodem na to poniższa lista, ułożona zgodnie z kategorią wiekową. W zestawieniu prezentujemy książki, po które najmłodsi sięgają z własnej inicjatywy – zabraknie więc na niej większości lektur, choć znalazło się tu kilka tytułów czytanych w szkole, stanowiących początek popularnych cyklów literackich.

  1. Seria o Puciu – Marta Galewska-Kustra

Pucio to postać znana i lubiana przez naszych najmłodszych Czytelników oraz ich rodziców. Jako bohater książek skierowanych dla dzieci mających od kilku miesięcy do 6 lat, Pucio w prosty i przystępny sposób uczy ich podstawowych relacji, mowy, czy prawidłowego składania zdań. Atutem serii jest też na pewno fakt, że maluchy mogą identyfikować się z bohaterem książeczek, który na co dzień robi rzeczy takie jak one.

  1. Seria o Kici Koci – Anita Głowińska

Kolejna postać, którą podobnie jak Pucio cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych czytelników. Kicia Kocia to bohaterka serii liczącej już blisko 30 tytułów skierowanych dla dzieci w wieku 2-6 lat. Mała kotka wraz z przyjaciółmi przeżywa liczne przygody, które stanowią okazję do poruszania ważnych tematów i przekazywania wartościowych treści.

  1. Seria „Mądra Mysz”

Kolejna popularna seria, której twórcy postawili sobie za cel edukowanie najmłodszego pokolenia w sposób prosty, a jednocześnie atrakcyjny. Podzielona na kilka kolekcji „Mądra Mysz” (książeczki o Zuzi, Maksie i „Mam przyjaciela”) pomogą rodzicom najmłodszych Czytelników m.in. wprowadzić ich w świat różnych zawodów, wyjaśnić wiele ważnych zagadnień, a także rozpocząć dyskusję na temat sytuacji, z którymi najmłodsi mogą się kiedyś zetknąć, a do których trzeba ich przygotować.

  1. Mikołajek René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

Mikołajek i jego przyjaciele bez wątpienia należą do największych a zarazem najzabawniejszych łobuzów, jakich zna literatura dziecięca. Fakt, że „Mikołajek” należy do najchętniej wypożyczanych książek w andrychowskiej bibliotece trzeba podkreślić z kilku powodów. Po pierwsze mowa o książce, która powstała ponad 60 lat temu (pierwszą książkę opublikowano w 1960 roku, sam bohater pojawił się nieco wcześniej), wychowało się na nim kilka pokoleń czytelników, a mimo upływu czasu przygody Mikołajka bawią do dziś i jest to humor, który się nie zestarzeje. Po drugie „Mikołajek” to przykład lektury szkolnej, po przeczytaniu której dzieci wracają do biblioteki po kolejne części.

  1. Seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – Martin Widmark

Kryminał to gatunek literacki popularny zarówno wśród starszych, jak i młodszych czytelników. Dowodem na to może być seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. Głównymi bohaterami cyklu jest dwójka dzieci mieszkająca w miasteczku Valleby. Zaczytani w książkach kryminalnych Lasse i Maja zakładają biuro detektywistyczne i pomagają w pracy miejscowej policji. Ciesząca się popularnością na całym świecie, licząca obecnie 28 tomów seria, to doskonała propozycja dla dzieci, które kochają przygodę i zagadki. Wielkim atutem książek Widmarka jest niewątpliwie jego pomysłowość – w jego książkach żadna zagadka nie pojawia się dwa razy, a także spora dawka humoru.

Czytelnikom, którzy pokochali Lassego i Maję polecamy również podobne serie, jak Nelly Rapp” Martina Widmarka, czy „Operacje” Jørna Liera Horsta.

  1. Opowieści z Narnii – C.S. Lewis

Rodzeństwo Pevensie podczas ewakucji Londynu w czasie II wojny światowej trafia do domu ekscentrycznego profesora. Najmłodsza dziewczynka, Łucja, znajduje tam pewną szafę, przez którą przechodzi do magicznej krainy – Narnii. Tak rozpoczyna się „Lew, czarownica i stara szafa”, pierwszy tom cyklu, który podbił serca czytelników na całym świecie i na stałe wpisał się do kanonu literatury fantasy. Ale „Opowieści z Narnii” to nie tylko historia o dzieciach, które przypadkowo trafiły do zaczarowanej krainy zamieszkanej przez fantastyczne istoty – dla C.S. Lewisa elementy baśniowe stanowią bowiem jedynie piękną oprawę dla opowieści o uniwersalnych wartościach, głęboko zakorzenionych w kulturze chrześcijańskiej.

  1. Baśniobór – Brandon Mull

Rodzeństwo Kendra i Seth spędzają wakacje u dziadków Sorensenów. Ich początkowy brak entuzjazmu znika gdy na miejscu odkrywają, że znajduje się tam wejście magicznej krainy Baśniobór, a dziadek Sorensen jest jej opiekunem. Gdy dzieci przypadkowo uwolnią drzemiące w Baśnioborze siły zła, będą musiały stanąć z nimi do walki by uratować swoich bliskich, a także zamieszkujące krainę magiczne stworzenia.

„Baśniobór” jest kolejnym dowodem na to, że dzieci chętnie sięgają po literaturę fantasy. Przystępny język, wartka akcja, niezwykła wyobraźnia autora, który inspirował się wybitnymi twórcami gatunku oraz walor edukacyjny – to niewątpliwe atuty serii, a także powód, dla którego czytelnicy sięgają po kolejne cykle książek autorstwa Brandona Mulla – „Smoczą Straż”, „Pięć Królestw”, „Wojnę cukierkową”, czy „Pozaświatowców”.

  1. Seria o Enoli Holmes – Nancy Springer

Historia literatury z dawien dawna znała dwóch członków rodziny Holmes – Sherlocka i jego brata Mycrofta. Za sprawą Nancy Springer czytelnicy poznali także ich młodszą siostrę, Enolę. Energiczna nastolatka rozwiązuje zagadki kryminalne i przeżywa liczne przygody udowadniając, że inteligencją wcale nie ustępuje swoim starszym braciom. Licząca 6 tomów seria o Enoli Holmes (w Polsce przetłumaczono do tej pory 4) to wciągająca lektura osadzona w wiktoriańskiej Anglii z niezwykle sympatyczną główną bohaterką i bardzo czytelnym przesłaniem dla współczesnego młodego czytelnika.

  1. Dziennik cwaniaczka – Jeff Kinney

Seria o perypetiach Grega Heffley’a, który po tym jak trafia do gimnazjum stara się na różne sposoby odnaleźć w nowym środowisku to kolejny międzynarodowy bestseller w naszym zestawieniu. Do sukcesu serii przyczyniły się m.in. humor, z jakim autor opisuje kolejne przygody Grega, atrakcyjna komiksowa forma książki, poruszanie tematów i pokazywanie sytuacji, które nastolatki często znają z autopsji, a przede wszystkim sam główny bohater. Greg ze swoimi wadami to postać autentyczna, z którą niejeden młody czytelnik z pewnością będzie się utożsamiał.

  1. Seria o Harrym Potterze – J. K. Rowling

W tym roku od publikacji książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, pierwszego tomu serii, mijają 24 lata. Opowieść o chłopcu, który w dniu swoich 11 urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart wciąż wzbudza zachwyt młodych czytelników andrychowskiej biblioteki, o czym świadczy wysokie miejsce w rankingu wypożyczeń. Co ciekawe, dzieci bardzo często sięgają po tę serię za sprawą rodziców, którzy sami wychowali się na przygodach Harry’ego Rona i Hermiony. I być może wciąż czekają na list z Hogwartu.

Wymienione powyżej książki to zaledwie krótka lista tytułów, po które sięgają młodzi czytelnicy andrychowskiej biblioteki. Należałoby w tym miejscu wspomnieć jeszcze o seriach o Franklinie, Martynce, Basi, Samochodziku Franku, Koszmarnym Karolku, Magicznym drzewie, rodzinie Mazurskich, czy Tomku Łebskim. I oczywiście o klasycznych baśniach, które wciąż nie tracą na popularności. W tym szczególnym dniu bardzo serdecznie dziękujemy naszym Najmłodszym Czytelnikom za to, że tak często i chętnie nas odwiedzacie, życzymy Wam także wielu niezapomnianych książkowych przygód.

Źródło: MBP

Podziel się
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
wydarzenia kulturalne baner
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Reklama
Skip to content