Przejdź do treści

Cieknie olej w Beskidzie Małym

Informacje, 16 maja 2023 10:11

Na profili facebookowym Chronię Beskid Mały ukazała się niepokojąca informacja. Poniżej przytaczamy ją w całości.

UWAGA ⚠️❌ Wyciek oleju do górskiego potoku, 300m od rezerwatu Madohora w Beskidzie Małym❗️

Podczas spaceru po lesie zauważyliśmy wielką plamę oleju rozlanego na glebie, która powoli przedostawała się do potoku Rzyczanka (dopływ Wieprzówki) 💦

🚱 To bezpośrednie skażenie zarówno gleby, jak i wody w potoku miało miejsce na niewielkim wypłaszczeniu terenu, tuż pod wznoszącą się w górę nową drogą zrywkową, wyrytą w zboczu góry, wg.planu Nadleśnictwa Andrychów.

Do lasu wstęp pojazdami mają jedynie leśnicy (czy upoważnieni przez nich ludzie), jak i myśliwi…

➡️ Pierwszy raz niewielką plamę w tym miejscu zauważyliśmy ponad 2 tygodnie temu, lecz od tego czasu nie tylko jej nie uprzątnięto, ale wręcz skażenie powiększyło się. To oznacza, że doszło do co najmniej dwóch wycieków oleju w tym miejscu. Możemy przypuszczać, że mogło być ich także więcej, gdyż nawet padające deszcze nie zmyły tej plamy przez dwa tygodnie❗️

⚠️💧 Alarmujemy – to teren źródliskowy, kluczowy dla ujęć wody zaopatrującej całą gminę Andrychów.

🌲 Wg. map leśnych to wydzielenie 156a, czyli proponowane przez mieszkańców gminy oraz naukowców jako przyszły obszar rezerwatu Madohora. I właśnie w tym dokładnie miejscu znajduje się droga, którą pokonują ciężkie maszyny leśne pod nadzorem leśników. Olej hydrauliczny jest w takich maszynach używany standardowo.

🌳 To niestety także miejsce oznaczonych do wycinki 140-letnich buków i jodeł. O tym szczegółowo napiszemy w kolejnych postach.

▪︎ Dlaczego lasy tak istotne dla ujęć wody dla całego rejonu są wciąż eksploatowane ciężkim sprzętem?

▪︎ Dlaczego leśnicy nie nadzorują stanu zleconych prac (swoją drogą całkowicie szkodliwych) w tak wrażliwych ekosystemach?

▪︎ Dlaczego w ogóle wycina się w nich najstarsze drzewa, od których zależy stabilność hydrologiczna rejonu, a w szerszym kontekście także kraju?

To one pełnią kluczową rolę w procesie ochrony źródeł (same Lasy Państwowe nazywają te lasy wodochronnymi❗️) i tym samym zmniejszają potencjalne skutki suszy. Według geohydrologa prof. Mariusza Czopa „jedyne narzędzie ochrony zasobów wodnych w naszym rejonie, to zatrzymanie prac leśnych w rejonie zlewni”, czyli dokładnie w tych fragmentach beskidzkich lasów gminy Andrychów 👈

Nadleśnictwo Andrychów Lasy Państwowe: jako mieszkańcy wzywamy was do natychmiastowej zmiany planów i wstrzymania jakichkolwiek prac leśnych w oddziałach 156 i 157, czyli w najbliższym otoczeniu Madohory, w planowanym objęciem ochroną rezerwatową lesie.

Wymagamy też wyjaśnienia sprawy i natychmiastowego zlikwidowania plamy oleju.

Zgłoszenie także zostało przesłane do Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Fot. Facebook Chronię Beskid Mały

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content