Przejdź do treści

Chorwacki konstruktor o andrychowskich korzeniach upamiętniony w Alei Gwiazd Chorwackich

Informacje, 29 maja 2022 18:17

28 i 29 maja br. w Krakowie miał miejsce Piknik Chorwacki, wydarzenie zorganizowane przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie.

Impreza odbyła się na terenie Małej Chorwacji, znajdującej się we wschodniej części kompleksu parkowego Bagry Wielkie, uczestniczyli w niej m.in. Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević, Konsul Honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa Beata Sabatowicz, a także przedstawiciele licznych instytucji, organizacji i przedsiębiorstw. Na zaproszenie Pana Konsula na Piknik Chorwacki przybyła również delegacja z Andrychowa na czele z Burmistrzem Tomaszem Żakiem.

Pośród wielu interesujących punktów wydarzenia, jak np. promocja poszczególnych regionów Chorwacji, pogadanki krajoznawcze, czy koncerty muzyki chorwackiej, pojawiło się również kilka akcentów związanych z Andrychowem. Głównym punktem Pikniku było uroczyste odsłonięcie w samo południe kolejnych gwiazd w Alei Gwiazd Chorwackich. W zamyśle twórców Aleja ma być formą upamiętnienia wybitnych postaci związanych z tym krajem i sposobem popularyzacji wiedzy na ich temat. W tym roku do grona wyróżnionych w ten sposób postaci postanowiono dołączyć 6 kolejnych nazwisk. Wśród nich, obok prezydenta Chorwacji Franjo Tuđmana, biskupa Ivana Štafileo, chemiczki Zlaty Bardl, pisarza i poety Julije Benešića oraz gen. Stanisława Maczka znalazł się wybitny wynalazca Eduard Slavoljub Penkala (1871-1922), którego ojciec pochodził z Andrychowa. Gwiazdę poświęconą konstruktorowi odsłonili Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Zastępca Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Łukasz Pawlik.

Podczas wydarzenia wystąpiły ponadto dwa andrychowskie zespoły. W sobotę na scenie zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów, w niedzielę natomiast odbył się występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”. Oba zespoły zaprezentowały – jak zwykle zresztą – bardzo wysoki poziom i spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony zgromadzonej publiczności.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Parku Bagry Wielkie, tym bardziej teraz, gdy ten urokliwy zakątek Krakowa stał się dodatkowo miejscem upamiętnienia Eduarda Penkali – słynnego wynalazcy, który wywodził się z Andrychowa.

Daria Rusin

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content