Przejdź do treści

Chór z Zagórnika zwycięża w Żywcu

Kultura, 17 stycznia 2016 18:18

​Chór Misericordias Domini z Zagórnika „dowodzony” przez Tadeusza Prystackiego może pochwalić się już pierwszym „trofeum” w tym roku. Nasi chórzyści zdobyli Złotą Gwiazdę Betlejemską i zajęli pierwsze miejsce podczas jubileuszowego X Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2016”.

Podziel się

– Podstawowym celem konkursu jest ukazanie piękna kolęd i pastorałek charakterystycznych dla terenów, z których pochodzą uczestnicy przeglądu. Zachowanie tradycyjnych sposobów ich wykonywania. Popularyzacja muzyki i tekstów ludowych, tradycyjnych dla poszczególnych solistów i zespołów artystycznych złożonych z dzieci, młodzieży oraz dorosłych – tłumaczy dyrekcja Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, organizator wydarzenia.
Przegląd cieszy się wielką popularnością. W tym roku do konkursu zgłosiło się ok. 70 uczestników w różnych kategoriach. Osiemnastoosobowa grupa z Zagórnika o nagrodę rywalizowała z innymi siedmioma chórami. Podczas przesłuchań, które odbyły się 15 i 16 stycznia, Misericordias Domini zaprezentował dwie kolędy „Lulajże Jezuniu” oraz „Juhajską Kolyndę”. W niedzielę 17 stycznia chórzyści z Zagórnika wystąpili jeszcze raz, w koncercie laureatów.

Chór Misericordias Domini powstał w 1994 roku. Od tego czas prężnie się rozwija. Misericordias Domini uświetnia msze w kościołach w całym regionie, uczestniczy w uroczystościach, uświetnia lokalne wydarzenia. Laur zdobyty w Żywcu zdobywają nie po raz pierwszy – chórzyści brali udział w poprzednich edycjach przeglądu. 

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content