Przejdź do treści

Chcieli zainwestować w kryptowaluty, a stracili oszczędności

Informacje, 21 września 2022 09:57

Dwaj mieszkańcy powiatu oświęcimskiego padli ofiarami oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty. Łącznie stracili 58 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.


W ubiegły czwartek (15.09.2022) do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zgłosił się 37–letni mieszkaniec gminy Zator, który poinformował, że wyniku oszustwa stracił 50 tysięcy złotych. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika firmy zajmującej się inwestycjami w
kryptowaluty. Przedstawił on szybką możliwość pomnożenia oszczędności. Poprzez dużą pewność siebie oraz odpowiednie słownictwo oszust zdobył zaufanie 37 – latka, a następnie namówił go aby ten na swoim telefonie komórkowym zainstalował odpowiednią aplikację umożliwiającą śledzenie inwestycji. Pokrzywdzony wykonał
polecenie oszusta i zainstalował aplikację, a dodatkowo o czym nie wiedział – program umożliwiający zdalny dostęp do telefonu. Oszuści dysponując zdalnym dostępem wykonali operację przelewając z konta pokrzywdzonego 50 tysięcy złotych.
W piątek (16.09.2022) w identyczny sposób skradzione zostały oszczędności z konta 33-letniego mieszkańca gminy Oświęcim. Mężczyzna również uwierzył oszustowi, że osiągnie szybki zysk inwestując w kryptowalutę. Oszust posiadając dane do jego konta przelał osiem tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.
Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba informująca o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, poinformuje Cię o konieczności instalacji aplikacji na Twoim komputerze lub telefonie komórkowym, dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty, a także od razu zaoferuje wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji, zachowaj zdrowy rozsądek, bo to może być oszustwo. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie szybkim zyskiem.


Policjanci ścigają sprawców tego typu przestępstw. Apelują o ostrożność, a także stosowanie się do poniższych zaleceń:

 • należy zapoznać się z informacjami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi
  inwestowania w kryptowaluty -link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/ ;
 • należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF –
  link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
 • nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i
  mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;
 • nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
 • nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;
 • nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których
  następuje logowanie do bankowości internetowej;
 • w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem
  nie należy przekazywać środków dalej nawet jeśli „doradca” o to prosi. W ten sposób
  nieświadomie możemy uczestniczyć w przestępstwie.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się
Skip to content