Czym jest cellulit?
Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona pod skórą tkanka tłuszczowa. W zależności od tego, jak bardzo pomarańczowa skórka jest zaawansowana, może być widoczna gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu fałdu skórnego. Najczęściej cellulit pojawia się na udach, brzuchu i pośladkach, ale może dotyczyć także przedramion, dolnego odcinka pleców.
Nie jest to stan chorobowy, jednak ze względu na to, jak się prezentuje, wiele osób szuka skutecznych sposobów na pozbycie się cellulitu.
Co to takiego rozstępy?
Rozstępy to pozostałości po mikrorankach, które powstają w warstwie skóry właściwej, gdy ta ulega silnemu rozciągnięciu w czasie, w którym nie jest w stanie szybko wykształcić nowych włókien kolagenowych. Rozstępy są zaburzeniami budowy włókien elastynowych i mają podobną budowę do blizn. Do ich powstania dochodzi w okresie intensywnego wzrostu – na przykład w wieku nastoletnim. Częstym powodem powstawania rozstępów jest ciąża (powiększająca się macica rośnie, a wraz z nią „naciąga” się skóra brzucha).

Warto wiedzieć, że zarówno cellulit jak i rozstępy są w zupełności naturalne i występują na skórze niemal każdego – najbardziej jednak widoczne są u osób o większej wadze, dlatego warto w szczególności dbać o odpowiedni wskaźnik BMI.
Jak się pozbyć cellulitu, a jak rozstępów?
Zarówno w walce z cellulitem jak i rozstępami liczy się czas. Im szybciej podejmiemy działania zmierzające do odnowy uszkodzonej tkanki skórnej, tym lepsze będą rezultaty naszej pracy. Przede wszystkim warto na co dzień używać kosmetyków pielęgnacyjnych, wzmacniających naturalne procesy odnowy zachodzące w skórze i wzmacniające włókna kolagenowe oraz elastanowe. Najlepszej jakości preparaty znajdziemy na aptecznych półkach, możemy je również zamówić przez internet, np. na Wapteka.pl
Kolejnym sposobem radzenia sobie z cellulitem i rozstępami jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, a także dostarczanie sobie potężnej dawki witamin i minerałów w postaci zbilansowanej diety. Unikajmy żywności przetworzonej, napojów gazowanych i cukrów prostych, które negatywnie oddziałują na florę bakteryjną jelit, a tym samym wygląd naszej skóry. Najnowsze badania dowodzą, że zachodzi duża korelacja miedzy tym, w jaki sposób prezentuje się nasza skóra, a jaki mamy mikrobiom jelitowy.
Najbardziej efektywnym, najszybszym, ale też najdroższym sposobem pozbywania się cellulitu i rozstępów, są różnorodne zabiegi kosmetologiczne, takie jak mikrodermabrazja, radiofrekwencja mikroigłowa, karboksyterapia. Rozstępy można również usuwać laserowo – jest to wskazane w szczególności w przypadku starszych rozstępów (które są białego, a nie różowego koloru).

Jeśli chcemy zapobiegać rozwojowi nowych rozstępów i cellulitu, dobrze jest zadbać o aktywność fizyczną, unikać siedzącego trybu życia i regularnie poddawać się masażom. Nie muszą to być zabiegi profesjonalne – szczotkowanie na sucho można wykonywać w zaciszu domowym w czasie oglądania ulubionego serialu, a to właśnie ta metoda uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na te dwie przypadłości.