Przejdź do treści

Cecyliada w targanickim WDK!

Informacje, 25 listopada 2022 11:08

22.11.2022 roku w targanickim Domu Kultury – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zorganizowało Cecyliadę. Po audycji zrealizowanej w Radio Andrychów, gdzie prezes SGW Czesława Wojewodzic wspomniała Św. Cecylię, przytaczając jej bogaty życiorys – dyrektor CKiW w Andrychowie – Leszek Ścibik postanowił, aby w gminie zorganizować cykl wspólnych biesiad śpiewaczych, w których mogliby uczestniczyć Ci, którzy chcą razem sie spotykać, wspólnie grać, śpiewać, rozmawiać i spędzać wspólnie czas.

Biesiady, podczas których głównym elementem jest śpiew, wbrew pozorom nie odbywają się zbyt często w obecnych czasach. Cieszy więc fakt, że podjęto tego rodzaju międzypokoleniową, integracyjną inicjatywę, gromadzącą ludzi starszych, seniorów, ale – nie tylko! 

Święta Cecylia była dziewicą i męczennicą chrześcijańską, żyjącą na początku III wieku. Jest świętą Kościołów katolickiego i prawosławnego – patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Rzymska dziewczyna, pochodząca z bogatego i szlachetnego rodu, niezwykle urodziwa, obdarzona wspaniałym głosem i uśmiechem poprzez swoje zdolności muzyczne wychwalała Boga, a jej śpiew i dźwięki instrumentów niosły się po okolicy. Św. Cecylia swoje życie podporządkowała całkowicie Bogu. Prześladowania religijnie, które nastały w tamtych czasach sprawiły, że jej wiarę poddano najcięższej próbie. Zginęła męczeńską śmiercią… tych i innych informacji o niej mogliśmy dowiedzieć się z wystąpienia Czesławy Wojewodzic, która przytoczyła barwną historię życia i śmierci Św. Cecylii.

Śpiew dawał jej ogromną radość, sprawiając, że ludzie, którzy jej słuchali odbierali muzykę nie tylko umysłem, ale i sercem. Nie od dzisiaj wiadomo, że wspólny śpiew to czynność, która wiąże ze sobą wiele zmysłów, sprawiając, że życie i my sami stajemy się lepsi.

Dzięki zaangażowaniu muzyków z zespołu rodzinnego rodziny Ścibików, oraz muzyków z okolic Targanic i członków zespołów muzycznych (w tym młode instrumentalistki Weronikę Wojewodzic i Darię Ścibik) – udało się stworzyć prawdopodobnie największą formację muzyczną w naszej gminie.

W spotkaniu uczestniczyły Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, przedstawiciele Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol, LZPiT Andrychów, chóru KGW Roczyny oraz Ci wszyscy, którzy chcieli spotkać się razem, aby wspólnie śpiewać piosenki z szeroko rozumianego repertuaru polskiej muzyki biesiadnej. Na stołach pojawiło się smaczne conieco, przygotowane przez Gospodynie SGW w Andrychowie.

Po złożeniu uroczystej przysięgi przez przybyłych – dotyczącej spełnienia obowiązku dobrej zabawy, trwającą niemal 4 godziny imprezę biesiadną prowadził dyrektor CKiW Leszek Ścibik, przejmując obowiązki konferansjera, bawiąc publiczność nie tylko skoczną muzyką ale i zabawnymi anegdotami oraz żartami.

Jak dowiedzieliśmy w trakcie trwania imprezy – przewiduje się, że to pierwsza z nowego cyklu imprez, które będą odbywały się wkrótce również w innych wioskach!

Autor: Jarosław Skupień. Źródło: www.sgw.andrychow.pl

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content