Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Burmistrz o strategicznych inwestycjach i przyszłości gminy

Informacje, 29 lipca 2020 09:38

Tomasz Żak opowiadał dziś – 29 lipca – w Radiu Andrychów o zakupie sieciach ciepłowniczej i energetycznej, o nowych piecach, tłumiku na głośną turbinę, instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. A ponadto wspomniał o ważnych inwestycjach prywatnych w strefie, i obok niej gdzie powstanie MC Donald czy galeria na Górnicy.

Gościem dnia – audycji Roberta Frasia – był dzisiaj w naszym radiu Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Dowiedzieliśmy się, że gmina jest w trakcie zakupu całej sieci cieplnej w mieście (dziś komunalna jest w ok. 1/3) oraz energetycznej.

– Sieci to jest krwioobieg w mieście – mówił burmistrz. – Jeśli ktoś by to przejął, to by nas od siebie uzależnił i dyktował ceny. A tak to my będziemy mieli wpływ na ceny i bezpieczeństwo energetyczne i cieplne w Andrychowie.

Burmistrz przypomniał sytuację kryzysową sprzed roku, gdy upadała prywatna spółka ECA – właściciel elektrociepłowni. Wówczas gmina utworzyła własną spółkę komunalną i ta przejęła zadanie dostarczania ciepła dla mieszkańców, firm i instytucji. Jednak do tej pory spółka działała na wydzierżawionym majątku. Kiedy jest on wystawiany już na sprzedaż (również sieci), gmina musi się starać przejąć ten majątek. Tak samo jest z planem zakupu kilku nowych pieców gazowych, które zastąpią piece węglowe i na biomasę. Gmina już uzyskała dotację na ten cel. Poza tym podpisano umowę przedwstępną na zakup sieci, a chodzi o koszt ok. 8,5 mln zł. Kredyt na ten cel będzie spłacać spółka AEC przez dziesięć lat.

Kolejnym tematem była instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. I tu Tomasz Żak od razu zastrzegł, że nie chodzi o „spalarnię”. – To jest system beztlenowej mineralizacji odpadów w układzie zamkniętym – mówił burmistrz. – Jesteśmy na liście miast, które zgłosiły się do tego projektu, ale to jest perspektywa kilku lat, nie wcześniej niż w 2025 r.

– W tej chwili chcemy rozpocząć dyskusję z mieszkańcami i środowiskami lokalnymi. Po takich konsultacjach znajdziemy najodpowiedniejsze miejsce na taką instalację.

Burmistrz wspominał też o budowie galerii handlowej na Górnicy i powstającego tam Mc Donalda, a także o inwestycjach w strefie, gdzie niebawem swoje zakłady zacznie będzie budować trzech inwestorów. Ponadto trwają remonty dróg, budowa nowego mostu, przygotowywane są rewitalizacje Pańskiej Góry i pałacu Bobrowskich, który gmina właśnie odkupiła od spadkobierców.

Całej rozmowy z burmistrzem Tomaszem Żakiem można posłuchać również na naszej stronie.

mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content