Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Brzezinka Górna: Są pieniądze na kapliczkę

Informacje, 15 czerwca 2020 09:07

Kapliczka w Brzezince Górnej doczeka najprawdopodobniej gruntownej renowacji. Jak dowiedzieliśmy się od radnego wojewódzkiego Rafała Stuglika, małopolskie władze samorządowe zdecydowały o przekazaniu na ten cel około 15 tysięcy złotych.

Z kolei od inspektora Adama Gałosza z Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Urzędu Miejskiego w Andrychowie dowiedzieliśmy się, iż wartość całego zadania oszacowano na 32,9 tys. zł. Gmina będzie partycypować w kosztach renowacji. Właściciela posesji, na której znajduje się sakralny obiekt, powiedział nam, że wydał zgodę na tak zwane wejście na jego teren w celu wykonania prac restauracyjnych. Przyznaje, że nie wierzył, aby udało się odnowić kapliczkę. Liczył się z jej całkowitą degradacją. Od nas dowiedział się jednak o decyzji władz wojewódzkich.

Zabytek w Brzezince Górnej, to obiekt słupkowy. Został ufundowany przez rodzinę Bizoniów w 1864 roku jako wyraz upamiętnienia męczeństwa uczestników Powstania Styczniowego. Na szczycie kapliczki znajduje się postać Jezusa, a poniżej płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
miejsce na twoją reklame
Skip to content