Przejdź do treści

Bieżące działania strażników miejskich w naszej gminie

Informacje, 29 sierpnia 2023 09:55

Dziś z okazji Ogólnopolskiego Dnia Straży Miejskiej w studiu Radia Andrychów gościł Komendant jednostki w naszej gminie Krzysztof Tokarz. Na wstępie przedstawiono historię powstania Straży Miejskiej w Polce oraz jak przebiegała do tej pory jej służba. Przypominamy, że w Andrychowie istnieje ona od 1 lutego 1992 roku (w ubiegłym roku obchodziła 30-lecie). W naszej gminie służbę pełni 10 strażników.

W „Rozmowie dnia” poruszony został, przede wszystkim temat statystyk interwencji oraz wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych. Prohibicja w naszym mieście oraz sołectwach przylegających bezpośrednio do niego, została wprowadzona w połowie marca. Komendant podsumował, że w okresie wakacyjnym interwencje przeprowadzone w porównaniu z ubiegłym rokiem, spadły o 25% za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Dodatkowo interweniowano do pojedynczych jednostek, a nie grup. Ostatnie akcje odbywały się średnio do godz. 20.30. Za zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej odnotowano spadek o 70%.

Jeżeli chodzi o resztę interwencji jakie pełnione są przez cały rok, to w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, są to przede wszystkim porządkowe. W lecie Straż Miejska dba o czystość na terenie gminy oraz pilnuje porządku dziennego. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym (głównie ład na chodnikach; hulajnogi i pojazdy jednośladowe) oraz kontrole przedsiębiorców i gospodarki odpadami również należą do obowiązków strażników.

Omówiono również temat ścieżek rekreacyjnych oraz stawu Anteckiego, które powstają w rejonie Pańskiej Góry. Krzysztof Tokarz przedstawił jak będzie wyglądał system monitoringu oraz kamer. W nowopowstającym parku miejskim ma być ich 20, działających w trybie podczerwieni z zmiennym zoomem optycznym. Wyliczono, że na każdą ławkę będzie przypadała jedna kamera. Dodatkowo przy stawie Anteckiego będą działały 3 punkty kamerowe. Planowany jest również zakup nowego sprzętu – pojazdów bezemisyjnych, skuterów elektrycznych. Usprawnią one patrole oraz czas przebieg interwencji. Na razie jednak, za teren budowy odpowiada inwestor a straż miejska zacznie sprawować opiekę dopiero po odebraniu inwestycji.

Rozmowa do odsłuchania w podcastach na radioandrychow.pl/audycje

a_p Fot. Radio Andrychów

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content