Przejdź do treści

Bez uprawnień i po alkoholu

Informacje, 26 stycznia 2016 07:50

​25 stycznia na ul. Krakowskiej w Andrychowie policjanci zatrzymali do kontroli 23-latka z Andrychowa, kierującego oplem vectrą. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna prowadził samochód, pomimo tego, że starosta wadowicki cofnął mu uprawnienia. To nie koniec – 23-latek kierował w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podziel się

– Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami dopuścił się przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat – tłumaczy wadowicka policja.

Przypomnijmy o zmianach przepisów dla kierowców.

Przed zmianami kierowanie pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień stanowiło wykroczenie (określone w art. 94 & 1 kodeksu wykroczeń), za które przewidziana była  jedynie kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego. Natomiast od 18 maja artykuł  94&1 kodeksu wykroczeń będzie miał zastosowanie jedynie wobec osób kierujących pojazdem, na który nigdy wcześniej nie miały stosownych uprawnień.  W takim przypadku, obok kary grzywny, możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie zdecyduje sąd.  Osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte, będą odpowiadały za przestępstwo określone w nowym art. 180a kodeksu karnego, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content