Przejdź do treści

Będą pieniądze na zakład zgazowania odpadów

Informacje, 18 maja 2023 11:12

Andrychowski projekt pod nazwą „Budowa zakładu zgazowania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej oraz energetycznej w Gminie Andrychów” znalazł się na liście 39 innych projektów, które zostaną dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na inwestycję tę ma trafić do Andrychowa 70 mln 552 tys. zł dotacji i 89 mln 282 tys. pożyczki. Cała sprawa jest obecnie na etapie procedowania, czyli nie ma jeszcze umowy na wspomniane kwoty.

Przypomnijmy, że od kilku lat w Andrychowie trwają przygotowania do budowy instalacji, która rozwiąże problem zagospodarowania odpadów oraz produkcji energii elektrycznej i ciepła. Ma to rozwiązać zakład zgazowania odpadów komunalnych. Ostatecznej technologii jeszcze nie wybrano, ale jest też mowa o „zakładzie mineralizacji odpadów”. Już kilkukrotnie pisaliśmy o tych planach , a burmistrz Tomasz Żak nawet w tym tygodniu mówił o tym w Radiu Andrychów:

Dziś Portal Samorządowy opublikował pełną listę inwestycji w całym kraju, które mogą liczyć na dofinansowanie  w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami, część 3: Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne„. Ogólna suma kosztów tych instalacji to 16.7 mld zł, a NFOSiGW ma do dyspozycji 10 mld. Już w grudniu 2022 r. lista była kompletna, ale Fundusz jej nie publikował. „NFOŚiGW udostępnił ją na wnioski organizacji społecznych, w ramach informacji publicznej” – pisze Portal Samorządowy. n

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content