Przejdź do treści

Będą kwestować po raz szesnasty

Informacje, 25 października 2016 09:22

​Towarzystwo Miłośników Andrychowa i hufiec ZHP Andrychów zapraszają 1 listopada do udziału w kweście. Będzie to szesnasta edycja tej akcji, a zebrane środki przeznaczone zostaną na renowacje zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Andrychowie.

Podziel się

– Dotychczas udało się objąć opieką ponad 20 grobów (w tym grotkę Matki Boskiej – nagrobka rodziny Szafrańskich, najstarszego odnalezionego pochówku – dr Irmanna Cesarsko – królewskiego Lekarza pochowanego wraz z synami Karlem i Otto, odnowienia krzyży żeliwnych, konserwacji płotków andrychowskiej "kowalskiej roboty"). Otoczone opieką groby to groby zapomniane, groby postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta (np. nauczycieli radnych, notariuszy), a także nagrobki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory historyczne czy estetyczne. Prac porządkowych oraz konserwacyjnych dokonują uczniowie andrychowskich szkół średnich – mówią organizatorzy.

Warto przypomnieć, że w 2015 odnowione zostały nagrobki nagrobek Marcelego Beranka, pochowanego wraz z rodziną – radnego, wiceburmistrza, działacza OSP oraz innych dawnych stowarzyszeń oraz Pomnik Nieznanego Żołnierza, a w 2016 dokonano rekonstrukcji unikatowego w formie nagrobka CK urzędnika sądowego, pochowanego w 1885 r.

Marzymy, by w przyszłości móc pozyskać środki na renowację zabytkowego grobowca rodziny Horuntherów/Chlebowskich – tłumaczą organizatorzy kwesty. – Obok Kaplicy Kośvitzkych jest to jedyna taka forma grobowa na naszym cmentarzu. Obiekt wymaga inwentaryzacji konserwatorskiej i podjęcia prac zabezpieczających i przywracających mu świetność. Odnowienie tej kaplicy grobowej byłoby okazją do przypomnienia zasług Pana Antoniego Chlebowskiego. Andrychowskiego poczmistrza w latach 1899-1939, także radnego i kasjera gminy i miasta Andrychów, dyrektora i przewodniczącego Stowarzyszenia oszczędności i pożyczek w Andrychowie, członka wydziału czytelni urzędniczej w Andrychowie, członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, działacza społecznego – skarbnika i długoletniego prezesa Czytelni mieszczańskiej, prezesa i członka honorowego Katolickiego Stowarzyszenia „Ochronka”. Grobowiec ma dokładne 103 lata. Został zaprojektowany i wybudowany przez znanego architekta, Karola Korna z Bielska.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content