Przejdź do treści

Będą kontrole posesji z szambami

Informacje, 21 czerwca 2022 12:09

Jeśli nie jesteście podłączeni do kanalizacji i macie przy domu zbiornik na ścieki, czyli tzw. szambo, to zadbajcie o umowę na wywóz tych nieczystości i róbcie to regularnie. Będą bowiem kontrole, które nowe prawo nakazuje robić władzom gmin – raz na dwa lata.

W tym miesiącu Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo wodne” oraz kilku innych, m.in. dotyczącej utrzymania porządku w gminach. Najważniejszym punktem tej nowelizacji jest uporządkowanie gospodarki ściekami, zgodnie z unijną dyrektywą – czego Komisja Europejska domaga się od Polski od kilku lat i groziła karami. Nie zapominajmy, że Unia dała Polsce ogromne dotacje na rozbudowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków. I tak na przykład andrychowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji dostał dotację ponad 27 mln zł, do inwestycji, która ogólnie kosztowała 51 mln. Za te pieniądze zrobiono ponad 82 km kanalizacji i podłączono do niej ponad 5900 mieszkańców 1200 posesji. I to nie koniec, bo w ramach wspomnianej inwestycji gruntownie zmodernizowano andrychowską oczyszczalnię ścieków.

Jednak pozostał jeden problem: szamba. Sieć kanalizacyjna obejmuje 98 proc. obszarów określanych, jako „aglomeracyjne”, a to oznacza zagęszczenie liczby mieszkańców do 120 osób na jeden kilometr sieci kanalizacyjnej. Tym samym pozostało jeszcze kilka tysięcy posesji poza tą siecią. Dziś w gminie Andrychów są to 3043 domy z szambami. Z danych, jakie udało się nam pozyskać wynika, że tylko niewielki procent ścieków z tych szamb trafia do oczyszczalni. Co się dzieje z resztą? Niech każdy sam poszuka sobie odpowiedzi, której nietrudno się domyślić, skoro bardzo zależało na tej nowelizacji Wodom Polskim – pilnującym czystości naszych rzek.

Za nowelizacją głosował niema cały Sejm (429 posłów). Teraz, oczywiście po zatwierdzeniu przez Senat nowe prawo trafi do podpisu prezydenta i potem wejdzie w życie. Jak będzie egzekwowane? Otóż każdy samorząd będzie zobligowany do sprawdzania posesji z szambami, a co za tym idzie, jak właściciele pozbywają się tych nieczystości. I gmina musi to robić raz na dwa lata. W gminie Andrychów działają cztery firmy asenizacyjne, które wywożą ścieki z szamb.

Kiedy wejdą do tego przepisy wykonawcze, dowiemy się, jakie czekają nas kary za brak dowodów, że regularnie przepisowo opróżniamy swoje zbiorniki na ścieki. n

Podziel się
Skip to content