Na miejscu mogliśmy się spokojnie rozejrzeć po okolicy, zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne zabudowania, sprzęty oraz jak ubierali się ludzie z tamtych czasów. Mieliśmy też okazję spotkać się ze smokiem, który nie był zadowolony z faktu, iż go wybudziliśmy ze snu i w złości zionął na nas ogniem.
Zobaczyliśmy dokładnie, jak wyglądały i były zbudowane warownie, wieże, krużganki oraz studnie. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały zbroje rycerzy, ale także zwykłych mieszkańców grodu pod zamkiem. Wyszliśmy na wieżę, żeby obejrzeć piękne widoki i popatrzeć na wszystkie zabudowania z innej strony.








Pani Anita wytłumaczyła nam, jak najlepiej wybrać tematykę naszych prac, gdzie się ustawić, żeby wygodnie nam się malowało i żebyśmy mieli dobrą widoczność na interesujące nas obiekty. Nauczyła nas też wiele o padaniu światła na różne budynki i miejsca. Opowiedziała o sposobach mieszania farb, tworzenia odpowiedniej perspektywy i nadawania głębi obrazom. Każdy uczeń bardzo zaangażował się w tworzenie swojej pracy i starał się wykonać ją jak najdokładniej i jak najciekawiej. Niektórzy młodzi artyści malowali zamki, bramy, krużganki lub studnie, inni rycerzy i księżniczki, a jeszcze inni skupili się na jak najwierniejszym pokazaniu wyglądu smoka, który od zawsze był postrachem ludzi mieszkających w okolicy jego jaskini. Praca artystyczna była bardzo intensywna, wciągająca, ale też męcząca, więc po jej zakończeniu posililiśmy się w rycerskiej kawiarence. Zwiedziliśmy również przerażającą salę tortur.








Następnie udaliśmy się do chat znajdujących się przy zamku. Poznaliśmy pracę ludzi żyjących w dawnych czasach. Pracowaliśmy w kuźni i chacie powroźnika, zwiedziliśmy chatę garncarza, obejrzeliśmy stare sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie, meble, zabawki dla dzieci.
Na zakończenie, już dość zmęczeni mogliśmy poszaleć na fantastycznym placu zabaw. Zajęcia malarskie z panią Anitą bardzo się wszystkim podobały. Bardzo chętnie spotkamy się znowu za tydzień, tym razem w innym miejscu. Bardzo dziękujemy właścicielom i pracownikom Baśniowej Warowni w Inwałdzie za miłe przyjęcie i ciekawe opowieści o dawnych czasach.
Tekst i foto: JB, SP nr 4 w Andrychów