Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Archiwum Hufca Andrychów

Informacje, 28 lutego 2021 08:40

Krąg Instruktorów i Starszyzny "Ogień" działający od dwóch lat przy Hufcu ZHP Andrychów podjął w roku jubileuszu 45-lecia powstania naszego Hufca (2020 r.) działania związane z archiwizacją, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów o andrychowskim harcerstwie.

AHA czyli Archiwum Hufca Andrychów powstaje po to, aby pielęgnować pamięć o andrychowskich harcerzach. Tworzymy archiwum wszystkiego, co jest związane z andrychowskim harcerstwem od jego początków przez dekady!

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat w Andrychowie odbyły się trzy duże wystawy dotyczące andrychowskiego harcerstwa. Była to wystawa “Harcerstwo ziemi andrychowskiej 1914-1998” w Miejskim Domu Kultury (1998 r.), wystawa zdjęć i pamiątek “Harcerstwo na andrychowskiej ziemi” w Galerii Pasja działającej w ramach Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej (2002 r.), plenerowa wystawa “Harcerskie Dekady” na 100-lecie harcerstwa na ziemiach polskich (2010r.) wraz z wystawą tematyczną “Harcerstwo andrychowskie wczoraj i dziś” w Izbie Regionalnej, czy specjalna internetowa prezentacja na 40-lecie Hufca ZHP Andrychów.

KIiS “Ogień” pragnie prosić o wsparcie naszej inicjatywy wszystkich tych, którzy byli członkami gromad zuchowych, drużyn harcerskich, starszoharcerskich, wędrowniczych, innych jednostek naszego Hufca, bądź działali na andrychowskiej ziemi, kiedy organizacyjnie należeliśmy do Hufca ZHP Wadowice.

Digitalizujemy pamiątki własne oraz naszych bliższych i dalszych znajomych, rodziny, przyjaciół. W celu promocji andrychowskiego harcerstwa i jego historii utworzyliśmy na facebooku grupę i stronę AHA czyli Archiwum Hufca Andrychów. Zapraszamy Was do dołączenia i do wsparcia naszych zbiorów!

Chcemy zbierać Wasze wspomnienia w postaci zdjęć, skanów zdjęć, pamiątek, zdjęć Waszych pamiątek, pocztówek, przedmiotów, proporców, naszywek… a także wspomnienia w postaci harcerskich życiorysów. Pragniemy utrwalać dekady działalności andrychowskich harcerzy, żeby pokazać jak dawniej “wyglądało” harcowanie i służba.

Tworzymy AHA dla pokoleń. Materiały, które zgromadzimy będą mogły być wykorzystywane do promocji naszego Hufca ZHP Andrychów. Na naszej grupie i stronie facebookowej będzie nostalgicznie i wesoło… bo nasze harcerskie losy, do których czasami wracamy we wspomnieniach są przesiąknięte chwilami wzruszającymi i śmiesznymi. Będą konkursy i challenege.

Ufamy, że gromadzony nie od dzisiaj materiał pozwoli w przyszłości na zorganizowanie kolejnej wystawy, a może nawet wydanie jakiejś lokalnej monografii?

Jeśli nosisz w sercu harcerskie ideały…
Jeśli wypowiedziałeś kiedyś słowa przysięgi zucha, przyrzeczenia harcerskiego, zobowiązania instruktorskiego…
Mamy nadzieję, że zaczniesz śledzić nasza grupę i stronę AHA i podzielisz się z nami swoimi harcerskimi zdjęciami, pamiątkami i wspomnieniami.

Można pisać do nas: [email protected]
Kontaktować się przez Messenger lub przekazywać swoje harcerskie pamiątki (na zawsze lub do zeskanowania i oddania) do siedziby Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów (ul. Krakowska 74)

Źródło: KIiS “Ogień”

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Skip to content