Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Apel burmistrza

Informacje, 26 marca 2020 13:20

Tomasz Żak wystosował dzisiaj - 26 marca - apel do mieszkańców i podzielił się najnowszymi informacjami.

Drodzy Mieszkańcy!

Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i stosujecie się do wszystkich zaleceń, które mają zatrzymać pandemię koronawirusa.

Wiem, że pojawiają się różne plotki i fake newsy, które podsycają lęk i panikę. Dlatego przedstawiam nasze działania w ostatnich tygodniach, informujące min o aktualnej sytuacji w gminie Andrychów:

Na obecną chwilę mamy potwierdzenie zarażenia koronawirusem w powiecie wadowickim, ale nie w naszej gminie. Dziś (26 marca) nie ma u nas ani jednego przypadku zakażenia. Z danych, które posiadam wynika, że 290 osób na terenie powiatu wadowickiego objętych jest dwutygodniową kwarantanną domową. Opiekę nad nimi sprawuje OPS. W związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem wydałem zarządzenie nr 122/20 i od 23 marca aż do odwołania UM w Andrychowie pracuje od 7.30 do 13.30. Mieszkańcy są przyjmowani w przypadkach pilnych po wcześniejszym umówieniu się. Sprawy można załatwiać telefonicznie, mailem lub przez e-PUAP (za wyjątkiem rejestracji i wydawania aktów zgonów).

Na stronie naszego Urzędu został zainstalowaliśmy specjalny czat do komunikacji z mieszkańcami. Ograniczenia w obsłudze wprowadzono w jednostkach podległych: OPS, ZOMK, ZGK ZWIK i MOSKIT. Informacje są na ich stronach internetowych.

Zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki. Poleciłem dyrektorom i nauczycielom stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii zajęć online.

Wystosowałem apel do seniorów jak należy postępować.

Wydałem pismo ogólne nr 2/2020 dotyczące organizacji pracy Straży Miejskiej w Andrychowie, na podstawie którego od 14 marca do odwołania pracownicy zatrudnieni na stanowiskach strażniczych pracują według potrzeb, w systemie zrównoważonego trybu pracy.

Zawiesiłem wydanym komunikatem od 20 marca do odwołania poszczególne kursy komunikacji gminnej. Dotyczą one linii nr 4, 5, 7 i nr 8.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. przemieszczanie się ŚRODKAMI PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO zostało ograniczone. Liczba miejsc siedzących w autobusach Komunikacji w Gminie Andrychów zgodnie z ww. rozporządzeniem wynosi 9 osób.

Wydałem zarządzenie w sprawie czasowego ograniczenia korzystania z gminnych, publicznych placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu oraz boisk.

Na targowisku miejskim w Andrychowie do odwołania obowiązuje zakaz handlu ze straganów i stoisk handlowych. Wszelkie przypadki jego łamania zgłaszane są na policję.

Na naszych stronach oraz profilu FB i na portalu Radia Andrychów, publikujemy wykaz lokali gastronomicznych, gdzie można zamówić na wynos jedzenie i zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z ich usług. Chcemy w ten sposób wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w tej kryzysowej sytuacji.

Zwróciłem się na antenie Radia Andrychów z apelem do producentów i handlowców o zaprzestanie nieuzasadnionego podnoszenia cen. Przypadki drastycznych podwyżek należy zgłaszać do UOKiK na adres [email protected].

Do naszych dwóch największych przychodni zakupiliśmy i dostarczyliśmy maseczki ochronne i płyny dezynfekujące.

Do szpitala powiatowego w Wadowicach dostarczymy zamówione 1000 maseczek z atestem.

Dziękuję wszystkim na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, całemu personelowi medycznemu i wszystkim służbom, sprzedawcom, kierowcom a także zwykłym ludziom, którzy pomagają np. starszym sąsiadom.

Jestem pełen szacunku za Wasze oddanie i zaangażowanie.

Dziękuję mieszkańcom gminy Andrychów za stosowanie się do zaleceń, za odpowiedzialność, życzliwość, solidarność i wyrozumiałość – tak ważne w obecnej sytuacji.

Proszę, byście nadal zostali w domach. Rodzice: przypilnujcie i zmotywujcie dzieci – te młodsze i te starsze – by nigdzie nie wychodziły. Seniorzy: Wy także nigdzie się nie ruszajcie, by nie zachorować. Ostateczne starcie z koronawirusem dopiero przed nami!

Straż Miejska będzie jeździła i wydawała komunikaty głosowe o pozostaniu w domu!

Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości, dzwońcie i piszcie do nas. Zrobimy wszystko, żeby pomóc, podpowiemy, co robić.

Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł informacji: stron urzędowych, Głównego Inspektora Sanitarnego, portalu obywatel.gov.pl. Nie wierzcie we wszystko, co znajdziecie w sieci albo usłyszycie od znajomych. To może wywołać niepotrzebną panikę, a ona nie przyniesie nikomu nic dobrego.

Na razie tyle najważniejszych informacji. Bądźmy w kontakcie. Spokojnego weekendu i dużo zdrowia dla Wszystkich!

Burmistrz Andrychowa

Tomasz Żak

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content