Przejdź do treści

Antywojenne plakaty w andrychowskim MDK

Kultura, 13 maja 2023 09:53

W piątkowy wieczór (12 maja), w holu Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej. Otwarto tam wystawę projektów graficznych pt. "Plakat przeciw wojnie". Licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć prezentację 100 plakatów, które różnią style i techniki wykonania, ale łączy jedno: sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Wernisaż rozpoczął się prezentacją pieśni tradycyjnego ukraińskiego białego śpiewu w wykonaniu muzyków pod przewodnictwem śpiewaczki Sofii Herian.

Celem projektu, w którym uczestniczą artyści z 10 krajów (m.in. Polska, Anglia, Francja, Japonia, Ukraina, Słowacja) jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, a także wyrażenie sprzeciwu wobec wojny.

To, że nas wspieracie, jest bardzo ważne, jesteśmy Wam Polakom bardzo wdzięczni, że otworzyliście dla nas nie tylko Wasze domy, ale również serca. Razem jesteśmy silni i będziemy na tym stać. Walczymy o naszą wolność… Andrychów odwiedziłam wiele lat temu, i jest mi niezmiernie miło, że znów mogłam zobaczyć to piękne miasteczko, a przy okazji zaprezentować projekt mówiła na wernisażu kurator wystawy prof. Olha Lukovska artystka, krytyk sztuki, wykładowczyni Ukraińskiej Akademii Drukarstwa, dyrektorka artystyczna Pałacu Sztuki we Lwowie.

Ekspozycji towarzyszy instalacja fragmentów sprzętu wojennego przywiezionego z miasta partnerskiego Izium w Ukrainie oraz rzeźb Zbyszka Burego artysty z Roczyn.

Na wydarzeniu takiej rangi nie mogło zabraknąć Burmistrza Tomasza Żaka, który objął Patronatem Honorowym wystawę. Obecni byli również radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Małopolskiego Centrum Kultury w Krakowie, pracownicy MOSKiT, członkowie grup i stowarzyszeń z naszej gminy i powiatu, artyści oraz wielu mieszkańców gminy, którzy z ogromną przyjemnością uczestniczyli w wernisażu.

Jak wspomnieliśmy na początku, Organizatorzy z CKiW przygotowali dla przybyłych gości 30-minutowy koncert tradycyjnego białego śpiewu ukraińskiego w wykonaniu śpiewaków pod przewodnictwem Sofii Herian. Na kameralnej scenie w sali MDK wystąpili: Sofia Herian, Liliana Śliwińska, Małgorzata Międlarz, Ewa Zboińska oraz Tomasz Wójcik.

Ściany holu MDK od ziemi do sufitu zdobią plakaty o tematyce antywojennej. Jak powiedział jeden z przybyłych gości: – To nie jest łatwa wystawa, każdy plakat skupia uwagę odbiorcy, zmusza do przemyślenia treści, które przekazuje. A zebrane w całość kompozycje graficzne mają pewien ładunek emocjonalny, koncert i rozmowy w trakcie otwarcia były okazją do rozładowania wspomnianego ładunku, a my łącząc się z Ukrainą, życzymy, aby wojna, skończyła się jak najszybciej.

Ekspozycja prezentowana jest w domu kultury do 30 czerwca 2023 r. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac.

Projekt międzynarodowej wystawy „Plakat przeciw wojnie” został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. Partnerem wydarzenia jest Lwowski Pałac Sztuki oraz Fundacja Liderzy Przemian.

12 maja w Studiu Radia Andrychów gościły Olha Lukovska oraz Olena Zherebetska. Kurator wystawy opowiedziała o projekcie. Posłuchajcie rozmowy …

p Fot. Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content