Na placu w centrum miasta pojawiło się sporo delegacji instytucji, firm, służb mundurowych, organizacji społeczno – politycznych, placówek oświatowych i kulturalnych oraz samorządowcy tak powiatowi jak i miejscy. W ceremonii uczestniczył też kończący kadencję poseł Marek Polak wraz ze współpracownikami. Konno, umundurowani na uroczystości zjechali reprezentanci stadniny „Hucuł”. W szeregu stanęło ponad dwadzieścia pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP z Roczyn. Przemówienie do zebranych wygłosił burmistrz Tomasz Żak. Publikujemy je w całości poniżej. Przypomnijmy, że na godz. 17.00 zaplanowano Wieczornicę Patriotyczną organizowaną przez harcerzy ZHP w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. We wszystkich parafiach gminy andrychowskiej organizowane są msze za Ojczyznę.
Szanowni Zebrani
105 lat temu Polska odzyskała wolność i państwowość, a od 86 lat, od 1937 roku dzień 11 Listopada jest w naszym kraju Świętem Niepodległości. Co roku obchodzimy ten dzień z wielką czcią i wspominamy tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy. Chlubimy się wszystkimi aktami patriotyzmu, walkami z zaborcami i okupantami i wspominamy narodowych bohaterów. Słusznie i sprawiedliwie.
Jednak zapominamy czasem, że to, co odzyskaliśmy, najpierw straciliśmy i nie zastanawiamy się, dlaczego tak musiało się stać, co było tego przyczyną? A bywało to również z naszej winy, bo skłóconych i słabych łatwiej pokonać. Nie zapominajmy o tym również dzisiaj, a może właśnie dzisiaj, gdy znowu tyle jest wśród nas sporów i kłótni politycznych.
Odzyskanie niepodległości to był wielki wysiłek i wiele ofiar, ale budowanie odrodzonej Rzeczpospolitej było równie trudne i wymagało niemniejszego wysiłku. Przede wszystkim zawsze wymaga zgody, zapomnienia urazów i krzywd, których jak pisał poeta obca ręka nie przekreśli. Józef Piłsudski powiedział kiedyś „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Byliśmy zniewoleni i nie ulegliśmy, więc kiedy wygraliśmy niepodległość, nie wolno było nam spocząć na laurach.
Dlatego po każdym zwycięstwie musimy od nowa budować Polskę jako ojczyznę wszystkich Polaków, bez tych lepszych i tych gorszych. Polska to kraj obywateli równych tak w prawach, jak i obowiązkach wobec Niej.
Z tego powodu Niepodległa musi być krajem sprawiedliwym, praworządnym i demokratycznym, tolerancyjnym, otwartym i zawsze zdolnym do zgody narodowej. Ta praca nie ma końca, a ten wysiłek, jeśli siłą jego jest prawdziwy patriotyzm, nigdy nie idzie na marne. Różnimy się w wielu poglądach, różnimy się politycznie i światopoglądowo, ale szukajmy w tej różnorodności siły i bogactwa, nie słabości. Rozmawiajmy ze sobą, nawet spierajmy się, ale bez nienawiści, zawsze dla wspólnego dobra.
Nie wolno nam zmarnować tamtych wysiłków i ofiar sprzed lat. Ojcowie niepodległości tego by od nas oczekiwali, a co najważniejsze – oczekują od nas tego nasze dzieci – abyśmy im pozostawili Polskę wolną i szczęśliwą, a nie skłóconą i słabą.
Pamiętajmy o tym właśnie dziś, w Dniu Niepodległości.
Dziękuję wam, że tu jesteście.
jd Fot. Jacek Dyrlaga

















