Przejdź do treści

Artyści z naszej gminy nagrodzeni w konkursie „Życie górali dawniej i dziś”

Kultura, 30 lipca 2021 20:27

Dziś (30 lipca) podczas wernisażu wystawy pokonkursowej „Życie górali dawniej i dziś” ogłoszono wyniki konkursu. Miło nam poinformować, iż drewniane rzeźby Zbyszka Burego (Alexa Johansona) z Roczyn z cyklu „Kolędnicy beskidzcy” zdobyły I miejsce w kategorii Rzeźba (dorośli) ex aequo z pracą Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic w konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Konkurs ma na celu przybliżyć życie górali dawniej i dziś. Ma też pokazać ich dorobek kulturowy, gospodarczy czy społeczny. Prace plastyczne w postaci obrazów, rzeźb i grafik ukazują przemiany życia i wierność tradycji. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Ponadto prace: Bolesława Ścigi – mieszkańca Andrychowa oraz Kazimierza Pyclika z Choczni zdobyły III miejsce w kategorii „Rzeźba (dorośli)”. Wśród wielu prac zakwalifikowanych do konkursu znalazły się również obrazy Jacka Jarosza z Wadowic (malarstwo) oraz Reginy Pazdur z Roczyn (malarstwo na szkle). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

– W konkursie wzięło udział 80 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i 33 dorosłych. Na konkurs nadesłano łącznie 145 prac – informuje organizator.

Protokół z obrad Jury znajdziecie na rok.bielsko.pl. Wystawę można oglądać do 24 września 2021 r. Po wernisażu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Za zasługi dla kultury ludowej” Beskidzcy laureaci Nagrody Kolberga.

Współorganizatorzy konkursu:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

p Fot. Anna Płonka

Podziel się
Skip to content