Przejdź do treści

Andrychowska pomoc dla Ukrainy. Ważne informacje!

Informacje, 28 lutego 2022 07:33

W poniedziałek (28 lutego) od godziny 8.00 rusza konsultacyjny punkt pomocy dla Ukraińców oraz zbiórka darów w remizie OSP w Andrychowie. Specjalna andrychowska infolinia dla obywateli Ukrainy szukających schronienia na naszym terenie: 728 684 240, 33 842 99 12 i 573 178 423 (numer dla osób, które posiadają miejsce/lokal dla uchodźców z Ukrainy). Osoby z Ukrainy lub mieszkańcy Andrychowa im pomagający, mogą uzyskać dodatkowe informacje pisząc na adres mailowy burmistrz@andrychow.eu. To najważniejsze ustalenia z kolejnej narady poświęconej przygotowaniom do przyjęcia osób z ogarniętej wojną Ukrainy.

26 lutego w godzinach popołudniowych w Urzędzie Miejskim w Andrychowie zebrał się sztab kryzysowy. Naradę poprowadził burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, a wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz instytucji działających w gminie.

Oto najważniejsze ustalenia dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

W poniedziałek (28 lutego) zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny dla Ukraińców w budynku poczekalni dworca autobusowego (ul. Krakowska 23). AKTUALIZACJA – Działał on do 3 marca 2022 r.

Także w poniedziałek ruszy zbiórka darów, które mają trafić na Ukrainę. Przeprowadzona będzie w remizie OSP w Andrychowie, ul. Rynek 16A. Strażacy będą odbierać dary od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. – aktualizacja z 4 marca.

Oto lista potrzeb:

  • pościele, poduszki, koce, śpiwory (nowe!)
  • żywność (koniecznie z długim terminem przydatności do spożycia),
  • środki czystości, środki higieniczne (żele, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń),
  • medykamenty (bandaże, plastry, gazy jałowe, koce termiczne, środki przeciwbólowe, nożyczki chirurgiczne itp.).

Uwaga! Odzież nie jest zbierana!

Przypominamy! Specjalna andrychowska infolinia dla obywateli Ukrainy szukających schronienia na naszym terenie: 728 684 240. E-mail: burmistrz@andrychow.eu

Ważne! Mieszkańcy Andrychowa przyjmujący uchodźców z Ukrainy pod swój dach na własną rękę, powinni zgłosić to dzwoniąc pod powyżej podany numer telefonu lub wysyłając maila.

Z tego co udało nam się dowiedzieć, do Urzędu Miejskiego w Andrychowie zgłasza się coraz więcej osób, które chcą za darmo przyjąć uchodźców do swoich domów. Wiadomo, że gmina Andrychów wstępnie zadeklarowała przyjęcie co najmniej 50 osób zza wschodniej granicy. Jeśli jednak będzie potrzeba, to liczba ta może wzrosnąć.

Napływają też informacje z miasta partnerskiego Andrychowa Izyum na Ukrainie. To miasto położone na wschodzie, w obwodzie Charkowskim.

Drodzy przyjaciele, nasza sytuacja jest bardzo poważna, a wasze wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Dziękuję za wszelką pomoc dla naszych rodaków. Wiemy, jak Polski Rząd wspiera nasz kraj, dlatego prosimy o poparcie nałożenia ostrych sankcji na Rosję. Razem jesteśmy silniejsi i jeszcze raz dziękujemy.

rf Fot. Robert Fraś

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content