Przejdź do treści

Andrychowska organizacja SLD o zmianie nazwy ulicy 27 stycznia

Informacje, 19 października 2017 08:36

13 października odbyło się zebranie andrychowskiego SLD na którym członkowie określili swoje stanowisko w sprawie zmiany nazwy ulicy 27 stycznia w Andrychowie. Oto ono:

Podziel się

My andrychowscy ludzie lewicy uważamy, że nakazana przez IPN zmiana nazwy ulicy 27 Stycznia jest kolejną próbą zafałszowania historii. Rankiem 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej po walkach wypędzili z Andrychowa faszystowskich niemieckich okupantów. W walce o Andrychów zginęło kilkunastu młodych radzieckich żołnierzy, którzy obecnie są pochowani na cmentarzu w Bielsku-Białej. O groby ich dbał za życia śp. ksiądz prałat Józef Sanak. 

Hitlerowski okupant na odchodnym podpalił zakłady Czeczowiczki (po upaństwowieniu AZPB Andropol), które dawały utrzymanie wielu andrychowskim rodzinom, a także wysadził mosty kolejowe i drogowy. Data 27 stycznia jest w Andrychowie czczona jako zakończenie trwających przeszło pięć lat mrocznych czasów okupacji, w cieniu dymiących kominów krematoriów Auschwitz-Birkenau. Jest ponadto faktem, że także 27 stycznia wyzwolony był przez Armię Czerwoną hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Myślimy, że obchodzenie w rocznicę wyzwolenia obozu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie będzie przez IPN zakazane, jako świętowanie daty związanej z komunizmem. 

Andrychowska organizacja SLD będzie pamiętać o kolejnych rocznicach wyzwolenia Andrychowa i Oświęcimia. Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy będziemy czcić pamięć poległych żołnierzy radzieckich, i pamięć tych mieszkańców Andrychowa i więźniów Auschwitz, którym się nie udało dożyć do 27 stycznia 1945. Będziemy czcić pamięć nauczycieli z Andrychowa których zamordowali hitlerowcy, a także tych, którzy nie bacząc na ryzyko ciężkich kar tajnie nauczali. Zapraszamy Obywateli Andrychowa do udziału w tych skromnych uroczystościach.

Wyzwolenie w dniu 27 stycznia 1945 r. Andrychowa (a także Oświęcimia) przez Armię Czerwoną nie było epizodem komunistycznym, lecz przyniosło mieszkańcom naszego miasta i gminy tak bardzo oczekiwane przerwanie koszmaru hitlerowskiej okupacji.

Wnioskujemy, aby andrychowska Rada Miejska uchwaliła, by ul. 27 Stycznia nazywała się nadal ul. 27 Stycznia. Uzasadnieniem niech będzie uczczenie w ten sposób uchwalonego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mieszkańcy oraz firmy mieszczące się przy tej ulicy zaoszczędziliby w ten sposób sporo czasu i pieniędzy związanych z wymianą  wielu różnych dokumentów (np. dowodów rejestracyjnych samochodów).
 

                                                                             Przewodniczący Rady Gminnej SLD
                                                                                         w Andrychowie
                                                                                         Jacek Pawlak
Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content