Przejdź do treści
Reklama
baner-reklamowy-Leroy-Merlin-oferty-pracy
Reklama

Andrychowianka w spektaklu w wałbrzyskim teatrze

Kultura, 04 marca 2021 12:15

Od stycznia br. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu trwają próby do spektaklu „HA(E)USER”., w którym wystąpi andrychowianka Emila Bury – absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Emilia Bury – andrychowianka, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W swoim dossier może pochwalić się udziałem w licznych projektach teatralnych, występami w teledyskach muzycznych, dubbingiem w bajce Kot Pete. Pół roku spędziła w Anglii w ramach programu  Erasmus + Wydział European Theatre Arts.

Pani Emilia swoją przygodę z aktorstwem zaczęła już jako dziecko. – Pierwsze spektakle w przedszkolu, potem w szkole podstawowej, konkursy recytatorskie gminne i powiatowe. Przez te małe grupy teatralne i spektakle ta pasja się we mnie rozwijała. Dzięki andrychowskiemu Teatrowi Ruchu Forma poczułam, że aktorstwo to jest to! Trzeba spełniać marzenia, wierzyć i robić to co sprawia nam przyjemność – wyznaje artystka.

„HA(E)USER”. To historia o oswajaniu zmiany, próbie przyjęcia tego, co nowe. Tytułowy Haeuser to jeden z bohaterów, który próbuje mierzyć się ze swoją zmianą. Figura Kaspara Hausera stała się dla twórców inspiracją w potraktowaniu języka jako narzędzia nie opresji, ale metody oswajania, radzenia sobie z rzeczywistością.

Obserwujemy Haeusera w próbie nazywania swoich lęków, ale również określenia siebie jako jednostki. To introspektywna podróż, w której aktorzy-tancerze pytają o to, gdzie kończy i zaczyna się „ja”, jak kończy się indywidualna historia. Aby jak najlepiej ukazać różne strategie adaptacji do zmian, twórcy sięgają po polifoniczną formę przedstawienia. Pozornie odległe od siebie postacie splatają się we wspólnych wątkach i motywach. Spotykamy je w momencie oczekiwania na pierwszy wschód Nowego Roku. Symboliczna data pierwszego stycznia, a także przejście między nocą a dniem staje się polem do snucia osobistych monologów i refleksji. Dla Haeusera, podobnie jak dla reszty bohaterów, język staje się możliwością nakreślenia osobistego testamentu, stworzenia podsumowania i uporządkowania przeszłości, by móc wkroczyć w to, co nieznane.

Tytułowe „domy” (z niem. haeuser), to ciała artystów – podlegające nieustannej transformacji, przyjmujące nowe formy. To części pamięci i osobowości, które można oddzielić i odrzucić, robiąc miejsce na nowe. Zrzucona skóra staje się namacalną pozostałością i sprawozdaniem z życia. W spektaklu osiąga wymiar testamentu i dowodu przechodzenia zmiany.

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Emilia Bury gra w nim dwie role. – Gram dwie postacie, które się łączą i zmieniają. Gram postać bliźniaczki i tej która zrzuca skórę – mówi Emilia Bury.

Podstawowym celem festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Wpisany w doświadczenie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia, Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale proponuje wejście w tematykę pasyjną poprzez teatr, film, muzykę i inne obszary kultury i sztuki. Charakterystyczne dla tego okresu zwyczaje i obrzędy, takie jak wyrzeczenia, post, nabożeństwa drogi krzyżowej czy właśnie gorzkich żali to coś więcej, niż tylko rozważanie pasji. To także compassio – współcierpienie, współprzeżywanie. Na tę właśnie głęboką potrzebę współodczuwania najlepiej może odpowiedzieć sztuka, wspomagając wyobraźnię, oddziałując na zmysły i emocje.

Organizatorem Festiwalu Nowe Epifanie jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Premiera: 5 marca 2021 / DUŻA SCENA
Kup bilet dostępu TUTAJ >>

HA(E)USER
reżyseria i choreografia: Helena Ganjalyan
tekst i dramaturgia: Ewa Mikuła
Scenografia i kostiumy: Krystian Szymczak
reżyseria świateł: Krystian Szymczak, Helena Ganjalyan
Muzyka i sound design: Bartosz Szpak
obsada: Emilia Bury [g], Magdalena Fejdasz [g], Dorota Furmaniuk, Wojciech Marek Kozak

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Emilią Bury

Źródło: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Fot. Antonina-Luiza-Kwiatkowska

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
wydarzenia kulturalne baner
Reklama
Skip to content