Przejdź do treści

Andrychowianie w Tarnowicach Starych

Informacje, 21 lipca 2021 10:31

Wczoraj – 20 lipca – delegacja z Andrychowa odwiedziła odnowiony 10 lat temu zamek w Tarnowicach Starych koło Tarnowskich Gór. Ten studyjny wyjazd był lekcją, jak zagospodarować zabytek pałacowy i umiejętnie wykorzystać go dla działalności społecznej i kulturalnej.  

Zamek w Tarnowicach Starych pochodzi – w większej swej części – z wieku XVI, ale przez kolejne stulecia był wciąż rozbudowywany i uzupełniany o nowe obiekty sąsiedzkie. Niestety, po II wojnie światowej stał się własnością PGR-u i to był początek jego ruiny. W 2000 r. właścicielami mocno zniszczonego obiektu stali się Rajner i Krystyna Smolorzowie, którzy podjęli się całkowitej renowacji zamku i otoczenia. To ich dzieło pojechali oglądać andrychowianie.

W wyprawie wzięli udział przedstawiciele ratusza z burmistrzem Tomaszem Żakiem na czele, ale byli też radni i przedstawiciele organizacji, które w przyszłości będą współgospodarzami pałacu w Andrychowie – Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Miłośników Andrychowa i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Ta lekcja ma posłużyć w czasie rewitalizacji pałacu w Andrychowie.

Zobaczyli, jakie są efekty dziesięcioletniego remontu, który zakończył się w grudniu 2010 roku. A był to nie tylko remont zamku, ale też jego otoczenia – np. oranżerii i stodoły. W czerwcu 2011 w obiekcie nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego.

Więcej o wyprawie i wynikających z niej wnioskach napisze w sierpniowym wydaniu Nowin pan Andrzej Fryś, wiceprezes TMA, który brał udział w wyjeździe studyjnym. n

Podziel się
Skip to content