Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Andrychów w „Polskim ładzie”

Informacje, 20 lipca 2021 11:46

Wczoraj, 19 lipca podczas telekonferencji samorządowcy mieli okazję zapytać premiera o szczegóły „Polskiego ładu”. Rozpoczyna się bowiem pierwszy etap naboru do tego rządowego programu. Andrychów złoży trzy wnioski, będą dotyczyć głównie inwestycji drogowych. Jutro – 21 lipca – porozmawiamy o tym z burmistrzem Tomaszem Żakiem. Słuchajcie Radia Andrychów o 8.30.

1 lipca premier Morawiecki ogłosił nabór pierwszych wniosków na inwestycje finansowane z „Polskiego ładu” i zapowiedział, że na początek do podziału będzie 20 mld zł. Średnio na jednostkę samorządu terytorialnego (314 powiatów i 2 477 gmin) będzie to ok. 7 mln zł. W tym pierwszym  etapie można drogą elektroniczną składać po trzy wnioski. Potem, już po klasyfikacji (automatycznie dokona jej system) będzie etap uzyskiwania promes i możliwość ogłaszania przetargów. Potem samorząd ma wykonać inwestycję i zgłosić ją do refundacji. Na samym końcu, aby spełnić dzisiejsze obietnice rząd… wyemituje obligacje. Czyli zadłuży się u swojego społeczeństwa. Tak wygląda ten plan w skrócie.

Średni roczny koszt projektów Polskiego Ładu to 72,4 mld zł. Ale do 2030 r. ma wynieść nawet 651,6 mld zł – wynika z rządowych planów. W dużej części mają one być też finansowane z unijnych dotacji. Mają służyć przede wszystkim wyrównywaniu różnic rozwojowych w polskich gminach i powiatach, zwłaszcza tych z deficytami.

– Ten deficyt rozwojowy będziemy nadrabiać w bardzo szybkim tempie dzięki funduszowi Polski Ład. W ciągu najbliższych kilku tygodni rozpoczniemy nabór do 20 mld zł i finansowanie do 95 proc. – mówił 1 lipca na Kaszubach Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że w niektórych regionach są jeszcze „białe plamy” niedoinwestowania.

A co w ramach „Polskiego ładu” chciałby zrealizować andrychowski samorząd? Jutro (21 lipca) o godzinie 8.30 zapytamy o to Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. Wiemy już, że główne plany dotyczą dróg.

Zatem słuchajcie nas jutro.

mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content