Aby podnieść komfort pracy i zadbać o zdrowie podwładnych, warto postawić na fotele biurowe i inne elementy wyposażenia, dzięki którym stworzy się aktywne biuro. Dowiedz się więcej na ten temat.
Ergonomiczny czy aktywny fotel biurowy?
Do biur polecane są głównie fotele ergonomiczne. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa i ramion. Dzięki temu ogranicza się dolegliwości bólowe związane z długim siedzeniem. Wygodny fotel biurowy o ergonomicznej konstrukcji jest znacznie lepszym wyborem niż zwykłe krzesło. Można dopasować go do wzrostu i wagi użytkownika, a także do charakteru wykonywanej pracy. Jednocześnie ergonomiczne fotele skórzane nie zapewniają optymalnej ilości ruchu w ciągu dnia. Problem ten rozwiązuje się, gdy w biurze znajdują się nowoczesne fotele aktywne.
Aktywne fotele obite skórą ekologiczną lub naturalną sprawiają, że użytkownik nie siedzi bez ruchu. Przy kolejnych zakupach do biura warto zadbać o to, by pracownicy mogli pracować wydajnie i jednocześnie spalać więcej kalorii. Dzięki możliwości balansowania ciałem, poruszania kończynami w czasie wykonywania codziennych zadań ogranicza się problemy ortopedyczne, związane z nadwagą i wynikające z niedrożności układu krwionośnego.
Krzesła biurowe i nie tylko – na czym siedzieć w biurze?
Krzesła biurowe i fotele obrotowe to jedne z najczęściej wybieranych mebli do biura. Wykorzystuje się je w punktach obsługi klienta, call center oraz salach konferencyjnych. Niestety, nawet nowoczesne krzesła i fotele nie zapewniają możliwości pracy miednicą lub rozruszania nóg w stopniu wystarczający, by skutecznie ograniczyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Nie pomagają w tym nawet drogie krzesła wyposażone w podłokietniki, zagłówki i kubełkowe siedzisko.
Sprawdź ofertę www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf
Na czym siedzieć w biurze? Szeroki wybór mebli do aktywnego biura sprawia, że znajdzie się wśród nich fotele, które działają podobnie jak rowerek treningowy. Z jednej strony umożliwiają wygodne siadanie przy biurku, a z drugiej pozwalają kręcić pedałami, by spalić więcej kalorii i poprawić samopoczucie. Wysokie siedzisko wymusza trzymanie prostych pleców, co sprzyja polepszeniu stanu kręgosłupa i ograniczeniu bólu barków.
Jeśli chce się dodatkowo poprawić stan zdrowia, można przesiadać się z krzeseł i foteli na worki sako oraz pufy. Dzięki nim ogranicza się utrwalanie monotonnego, statycznego wzorca ruchu. Na worku sako lub okrągłym pufie można rozruszać miednicę i biodra, a także zmniejszyć nacisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Całe ciało może zrelaksować się, nawet gdy pracownik spędza 8 godzin w pozycji siedzącej. Wystarczy, że przesiądzie się ze zwykłego fotela na okrągły puf lub krzesło aktywne z rowerkiem treningowym.
Nowoczesne biuro obsługi klienta, czyli jakie?
Nowoczesne biuro obsługi klienta to miejsce przyjazne nie tylko dla klientów, ale i dla pracowników. Spędzanie w nim wielu godzin dziennie powinno wiązać się z możliwością zmieniania pozycji ciała i aktywnością, która pozytywnie wpływa na samopoczucie. Aktywne biuro jest przystosowane zarówno do pracy na stojąco, jak i na siedząco. Osoby, które stoją, spalają znacznie więcej kalorii, dlatego od czasu do czasu warto podnieść się sprzed biurka i wyprostować sylwetkę. Aby nie schylać się do ekranu komputera, w biurze powinny znajdować się biurka z regulowaną wysokością blatu. Dzięki nim laptop lub monitor stacjonarnego PC jest na wysokości wzroku, a jego użytkowanie staje się o wiele łatwiejsze.
W nowoczesnym biurze aktywnym dodatkowo powinna znajdować się przestrzeń, w której pracownicy spędzą aktywnie przerwy w pracy. Jeśli z różnych przyczyn niemożliwe jest wyposażenie biura w aktywne fotele i krzesła, czy też biurka z regulowanym blatem do pracy na stojąco, w pokoju socjalnym powinno się zadbać o zdrowie pracowników. Dzięki temu w ciągu kilkunastu minut pracownik może w pełni zrelaksować całe ciało.
Aktywne biuro – jakie są jego zalety?
Aktywne biuro jest cenione przed pracowników, którzy chętniej zatrudniają się w firmach, dbających o komfort w czasie długiego siedzenia. Ergonomiczne meble umożliwiające poruszanie się w czasie pracy sprawiają, że po powrocie do domu rzadziej odczuwa się dyskomfort w obrębie kręgosłupa.
Dodatkowo w biurze aktywnym zwiększa się kreatywność pracowników. Możliwość stania, poruszania się i wykonywania wielu innych czynności sprawia, że spotkania w celu omówienia projektów są owocniejsze. Pracownicy mają wyższy współczynnik koncentracji, a klienci cenią sobie atmosferę panującą w nowoczesnych, aktywnych salach konferencyjnych. Co więcej, osoby korzystające na co dzień z aktywnych mebli biurowych rzadziej potrzebują zwolnień lekarskich. Większość z nich może bez żadnych przeszkód pracować przez cały rok, nie uskarżając się na bóle pleców i podobne problemy.